Článek
Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění zavádí také možnost přeshraniční péče.
Pro Čechy, kteří žijí v pohraničí, bude možné nechat se vyšetřit nebo operovat v klinice na druhé straně hranic, pokud ji mají objektivně blíž, anebo se tam k ošetření dostanou dřív než na českém území.
Zákon to umožní i bez toho, aby si k tomu před vycestováním za lékařem museli opatřit povolení od zdravotní pojišťovny. Dnes je to nutné, jinak hrozí, že si nakonec péči zaplatí ze svého.
Rozšíří se i výčet zubních zákroků, které bude pokrývat pojištění. Vedle zmíněné jednovrstvé bílé plomby na jednodušší kazy bude plně hrazena i výplň s duálně tuhnoucím cementem. Platit už lidé nebudou ani za čištění kořenových kanálků na předních zubech (do pětek) při využití metody centrálního čepu. U dětí bude čištění nervů v kořenových kanálcích plně zdarma.
Změní se také činnosti a fungování zdravotních pojišťoven. Vyčleněno bude více peněz do fondů prevence, z něhož budou odměňováni lidé za docházení k praktickému lékaři, zubaři, gynekologovi a dalším specialistům nebo třeba na očkování. Jak přesně budou programy vypadat, si pojišťovny nastaví samy.
Prodlouží se o lhůta pro žádání o odškodnění za protiprávní sterilizace žen v letech 1966 až 2012. Nově do 2. ledna 2027.
Elektronizace zdravotnictví
Zásadní změna nastane v elektronizaci zdravotnictví. Prezident podepsal novelu, která umožní vznik Portálu pacienta, kde lidé uvidí své zdravotní záznamy, informace o podstoupených prohlídkách, hospitalizacích nebo třeba přehled očkování s navrženým termínem přeočkování.
Propojen bude portál s EZ Kartou - národní zdravotnickou aplikací - i se systémem elektronických žádanek na vyšetření. Spuštění všech těchto věcí slíbil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek od roku 2026.
Prohlídky řidičů až od 70 let
Zákon obsahuje i změnu pro řidiče.
Pravidelné zdravotní prohlídky starších řidičů budou od příštího roku nutné od 70 let věku místo nynějších 65 let.
Zákon o kyberbezpečnosti
Prezident také podepsal zákon o kyberbezpečnosti, který umožní vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát.
Vlastníci lesů budou mít na jejich obnovu pět let místo nynějších dvou, jak plyne z další podepsané novely.
A policie získá snadnější přístup do rejstříku trestů a evidence přestupků, které vede ministerstvo spravedlnosti, a ve stejném režimu, jaký využívají vojenská policie a celní správa. Platit budou pro policii i nová pravidla pro sledování a identifikaci cestujících na mezinárodních letištích.
Sjednotí se od ledna 2026 také pravidla pro volební kampaně. Oficiálně už nebudou začínat dnem, kdy prezident vyhlásí termín voleb, ale 150 dnů před uplynutím volebního období. Na letošní říjnové sněmovní volby se to vztahovat nebude.
Volební koalice stran či hnutí patrně budou navíc ve sněmovních volbách dostávat vyšší stálý státní příspěvek na činnost než dosud.
Prezident Petr Pavel podepsal také tzv. lex plyn, který má urychlit povolování výstavby nových paroplynových elektráren. Mají zajistit dostatečnou kapacitu pro výrobu elektřiny při očekávaném nadcházejícím útlumu uhelných zdrojů.
A stabilnější budou také výdaje na obranu.
Vláda je bude moci ve státních rozpočtech na roky 2026 až 2033 zvyšovat nad dosavadní dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), a to i nad schválený výdajový rozpočtový rámec. Rozdíl mezi dvěma procenty HDP a skutečným objemem výdajů na obranu se nebude započítávat do výdajových limitů, ke kterým vládu zavazuje zákon o rozpočtové odpovědnosti.