Hlavní obsah

Stovky dárců pomáhají zachránit kostel v Opavě

1. 6. 2021, 8:39 – Opava

O záchranu a opravy dlouho nevyužívaného kostela svatého Jana Křtitele v Opavě, který v rámci víkendové Noci kostelů přivítal stovky lidí, se snaží skupina místních nadšenců. Často až překvapivě štědrými dary jim v tom pomáhají místní mecenáši.

Foto: Právo

Na návštěvníky, kteří dorazili v rámci Noci kostelů, čekala možnost prohlídky a další program.

Článek

Už loni se díky veřejné sbírce vybralo 270 tisíc korun na opravu brány, která je součástí pozůstatků městských hradeb. Darem ve výši 50 tisíc korun přispěl i starší muž, který chce zůstat v anonymitě.

Sbírku na internetovém portále Startovač organizovali lidé ze spolku Za Opavu spolu s pořadateli festivalu Hradecký slunovrat ve spolupráci s místní charitou. Zažili přitom obrovské překvapení, když za nimi přišel hornický důchodce, který chtěl přispět. Když řekl, že chce věnovat 50 tisíc korun, zůstali všichni jako opaření.

Anonymní dárce

„Chodil jsem kolem tohoto kostela už dlouho a díval jsem se, jak chátrá. A tak je dobře, že se o něj někdo postará a že k tomu můžu trochu přispět i já,“ popsal své důvody, proč se rozhodl věnovat tak vysokou částku, a to anonymně.

Zájemci mohou přispět na opravu největších tuzemských varhan adopcí píšťal

Cestování

„Říkal, že nechce, aby se o tom dozvěděli jeho příbuzní, prý by to nedělalo dobrotu,“ řekl Právu spoluorganizátor sbírky Václav Müller z festivalu Hradecký slunovrat.

Dárců však byly stovky, a přestože sbírka na Startovači již skončila, lidé stále různými formami přispívají. Projekt záchrany kostela podpořila i řada známých osobností, například spisovatelka Karin Lednická či ekonom Tomáš Sedláček.

Nyní se nadšenci snaží v kostele pořádat komentované prohlídky, knižní burzu a kulturní akce, aby získali na opravu další peníze. O víkendu sem v rámci Noci kostelů dorazily stovky lidí, na které kromě prohlídky čekal i další program včetně koncertu písničkářky Moonshye.

Nymburský kostel hledá dárce. Láká na adopci schodů

Cestování

Hodně peněz potřeba

Aktuálně probíhá převod památky ze správy opavských minoritů na spolek, který se bude o rozvoj kostela starat. Následovat budou žádosti o dotace a další akce, na kterých se budou vybírat příspěvky. Peněz je potřeba hodně – klenba je popraskaná vlivem vlhkosti a dopravy na přilehlých silnicích, do střechy zatéká.

Jen náklady na zajištění zdiva jsou vyčísleny na více než dva miliony korun. „Až proběhne sanace, chceme se pustit i do výměny střechy, protože ta, kterou kostel má od rekonstrukce v roce 1951, je ve špatném stavu,“ řekl během víkendové komentované prohlídky Dalibor Halátek ze sdružení Za Opavu.

Kostel založený Přemyslovcem Mikulášem II. Opavským se nachází uprostřed jedné z nejrušnějších opavských křižovatek v blízkosti zbytků městských hradeb. Památka, která je historicky spojená s rytíři s bílým křížem, takzvanými johanity, je už několik let nepřístupná, a přestože skrývá cenný historický mobiliář, minorité již pro ni nemají využití, a proto byla řadu let uzavřená.

Reklama

Výběr článků