Hlavní obsah

Stěhovaví ptáci se už vracejí

23. 2. 2014, 8:18
Právo, Rudolf Voleman, Jan Trojan

Něco je špatně. A vědí to i ptáci, konkrétně ti stěhovaví. Špačci, ale také čápi se vracejí z jižních krajin kvůli letošnímu neobvykle teplému počasí dříve, než bývalo obvyklé.

Foto: Profimedia.cz

Špačci se už vracejí do ČR.

Článek

„Sleduji návraty špačků po zimě zhruba čtyřicet let, takže mám slušnou databázi. První špačky, které jsem u nás v nadmořské výšce kolem 600 metrů letos viděl, přiletěli již v neděli 16. února,“ uvedl klimatolog ze Šindelové na Sokolovsku Rudolf Kovařík.

Podle klimatologa přiletěli špačci brzy již v loňském roce: „Obvykle se vracejí v první polovině března. Vloni to bylo o něco dříve, ale letos se ukázali v naprosto neobvyklou roční dobu. Vždyť normálně tady na Šindelové bývá v polovině února kolem metru sněhu.”

Čapí šok

Ještě více je klimatolog překvapený tím, že zahlédl spolu s dalšími místními pozorovateli rovněž čápy. „Viděl jsem nad oblastí kroužit dokonce čápy bílé i černé. To je v tuto roční dobu opravdu šokující. Nemohl jsem se splést, protože jsem čápa černého viděl i producírovat se po louce za obcí,“ dodal.

V okolí Šindelové mají podle klimatologa hnízdiště minimálně dva páry čápa černého. Jedno hnízdiště je podle něj západně od osady Krásná Lípa a druhé v někdejší oboře u zámečku Favorit.

Normálně až v dubnu

„Dvanáct let se sem vracejí, ale v minulosti to bývalo vždy až začátkem dubna. Ale aby přiletěli z Afriky přes Alpy v polovině února, to jsme ještě nezažili,“ konstatoval Kovařík. Čápům černým se podle něj u Šindelové daří. „Vloni vyvedli čtyři mladé. Teď si zatím hnízdiště jen prohlédli a zkontrolovali. Hnízdit budou podle ornitologů později. Teď se ještě vypravili do nižších poloh kraje,“ uzavřel Kovařík.

Na jižní Moravu před třemi dny přiletěli i skřivani, kolem Brna je už slyšet jejich zpěv, řekl Právu ornitolog Zdeněk Machař, vedoucí Ptačího centra v Brně-Slatině.

Pokud jde o špačky, ti se na jih republiky „dostavili“ již před dvanácti dny, ale šlo jen o skupinky po pěti až deseti ptácích, o takzvané průzkumníky. Velká hejna špačků přilétají k Brnu a vůbec do jihomoravského regionu kolem 13. března, před odletem havranů.

„Havran odtáhne a špaček začne v plné síle,“ dodal respektovaný ornitolog.

Reklama

Související témata:

Výběr článků