Hlavní obsah

Státní zaměstnanci dostanou od listopadu přidáno až o pět procent

15. 9. 2015, 9:21 • Aktualizováno 15. 9. 2015, 10:15

Platy státních zaměstnanců vzrostou od listopadu o tři procenta, pracovníci spadající pod služební zákon si od nového roku polepší ještě o další dvě procenta. V úterý se na tom dohodl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a zástupci odborů.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Zleva premiér Bohuslav Sobotka a předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula

Článek

Zvýšení platů se promítne do mzdových tarifů, oznámil po jednání šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. „Od 1. listopadu dojde k navýšení tarifních platů o tři procenta,” řekl Středula.

Zvýšení o tři procenta bude pro státní rozpočet znamenat za poslední dva měsíce roku zvýšení výdajů o 660 miliónů korun.

Vláda se již v červenci dohodla, že platy státních zaměstnanců od listopadu vzrostou, nebylo však jasné o kolik, neboť odbory požadovaly vyšší nárůst, než vláda navrhovala.

Podle informací České televize si v příštím roce zaměstnanci spadající pod služební zákon polepší o další dvě procenta. Od roku 2016 by se měl rovněž zvýšit fond kulturních a sociálních potřeb. Nárůst by měl být minimálně o půl procentního bodu na 1,5 procenta.

„Ještě je ve hře dalšího čtvrt procenta, které do fondu žádáme od ledna," uvedl Středula. Tu to možnost ještě posoudí tripartita.

Reklama

Výběr článků