Hlavní obsah

Start nového mýta ztíží zácpy

30. 11. 2019, 19:53
Právo, Jiří Novotný

Na českých dálnicích odstartuje v sobotu o půlnoci nový satelitní mýtný systém. Zřejmě to neproběhne bez problémů. Do nového mýtného systému je aktuálně zaregistrováno zhruba 313 tisíc aut, stále tak chybí asi 145 tisíc vozidel z celkem očekávaného počtu.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

A protože s registrací otálejí zejména zahraniční dopravci, budou se u hraničních přechodů tvořit kolony kamionů.

„Konkrétně je dosud zaregistrováno přes tři sta tisíc vozidel. Nejvíce zbývá těch z Polska, kde jich ještě polovina nemá nové palubní jednotky,“ řekl v pátek Právu Miroslav Beneš, mluvčí společnosti CzechToll, která nový mýtný systém vybudovala a bude jej provozovat.

Hrozí kolony dlouhé až 10 km

S napětím očekává start satelitního mýta také ministr dopravy Vladimír Kremlík.

„Obávám se, že ke kolonám přes krizová opatření, která jsme přijali, skutečně dojde. Zejména zahraniční dopravci nechávají registraci na poslední chvíli,“ posteskl si.

Přitom pokud kamion vyjede na zpoplatněné úseky dálnic bez palubní jednotky, bude mu hrozit bloková pokuta až pět tisíc korun a ve správním řízení až sto tisíc korun.

Po technické stránce je nové mýtné připraveno. „Zkušební provoz proběhl úspěšně a 21. listopadu jsme jej předali státu. Nečekáme žádné technické komplikace,“ ujistil Beneš.

Vzhledem k váznoucí registraci přijal CzechToll řadu mimořádných opatření. U hraničních přechodů otevřel jedenáct dočasných registračních pracovišť.

K dispozici patnáct registračních vozů

K dispozici je také patnáct registračních vozů, které budou po startu mýta přejíždět mezi rizikovými místy. Na hraničních přechodech tak půjde denně provést registraci až patnácti tisícům řidičů, ve vnitrozemí se kapacita zvýší až na 65 tisíc.

Zejména na hraničních přechodech v Českém Těšíně, Bohumíně, Lanžhotě a v Břeclavi se mohou podle Beneše v pondělí vytvořit až desetikilometrové kolony. Přeplněná budou také parkoviště u čerpacích stanic poblíž hranic. Řidiči by tedy pohonné hmoty měli raději čerpat hlouběji ve vnitrozemí.

Českým motoristům, kteří se v prvních dnech po zavedení nového mýtného chtějí vydat do zahraničí, policie doporučuje použít méně frekventované hraniční přechody.

Reklama

Související témata:

Související články

S novým mýtem hrozí u hranic kolaps

22. 11. 2019, 4:52

Mnozí dopravci stále otálejí s registrací do nového satelitního mýtného systému, který bude v Česku na dálnicích spuštěn už 1. prosince. Dál tak hrozí, že...

Výběr článků