Hlavní obsah

Stále roste počet případů spalniček, nemocné jsou i neočkované děti

16. 12. 2018, 12:39

Případů spalniček v Česku bylo letos na začátku prosince zaznamenáno asi o čtvrtinu více než za celý loňský rok. Nemocných je letos už 182, kdežto loni jich bylo 142. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Odborníci upozornili, že mezi nemocnými je i 16 dětí, jejichž rodiče očkování odložili nebo odmítli.

Foto: Profimedia.cz

Chlapec nakažený spalničkami

Článek

Letos je spalniček nejvíce za poslední čtyři roky. Více bylo případů jen v roce 2014, a to 221.

Spalničky začínají podobně jako nachlazení - horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se pak objeví bělavé tečky se zarudlým okolím a po několika dnech červená vyrážka na těle. Až u třetiny případů se podle zdravotníků mohou objevit i život ohrožující komplikace.

Jedinou prevencí spalniček je očkování, které je v Česku povinné od 13 měsíců věku dítěte. Přesto byly letos například v Praze podle údajů hygieniků k začátku října mezi nemocnými více než dvě desítky neočkovaných dětí. Z toho šest dětí nedosáhlo věku potřebného pro očkování, ale u zbylých 16 dětí jejich rodiče očkování odložili, nebo zcela odmítli, sdělila pražská hygienická stanice.

S epidemií spalniček se letos nepotýká jen Česko, ale i další evropské země. Podle květnového prohlášení předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly odstartovali epidemii v Česku právě nemocní z ciziny.

Reklama

Související témata:

Výběr článků