Hlavní obsah

Správce tunelu Blanka podle Prahy hrozí vyhlášením insolvence

4. 9. 2015, 10:09 – Praha • Aktualizováno 4. 9. 2015, 10:44

Společnost Inženýring dopravních staveb (IDS), která spravuje stavbu pražského tunelového komplexu Blanka, pohrozila krátce před jeho otevřením vyhlášením insolvence. Firma se po Praze domáhá proplacení faktur. Zda by mohlo vyhlášení insolvence ohrozit otevření tunelu, které je plánované na 20. září, není zatím jasné. S odkazem na zápis z kontrolního dne to na jednání magistrátního výboru pro dopravu řekl šéf odboru investic Karel Prajer.

Foto: Milan Malíček, Právo

Den otevřených dveří v tunelu Blanka

Článek

Informaci v pátek potvrdil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). „S IDS intenzivně vyjednáváme," řekl Dolínek.

IDS ovšem plánované vyhlášení insolvence nepotvrdila. „Insolvenční návrh na sebe společnost nepodala a v tuto chvíli jej ani nezvažuje," řekl mluvčí Pavel Kočiš. „Požádali jsme Prahu alespoň o vyplacení zálohy na částku, kterou IDS přiřkl v červenci rozhodčí soud," uvedl Kočiš. [celá zpráva]

„Upozornili jsme magistrát, že bez této zálohy by se IDS mohla ocitnout v insolvenční situaci," doplnil. Praha prý firmě nezaplatila už pět let. „Na otevření tunelového komplexu Blanka v termínu 20. září máme stejný zájem jako hlavní město Praha," doplnil.

Firma IDS, která dohlíží na stavbu Blanky, kvůli nezaplaceným fakturám na konci loňského roku pohrozila, že ze stavby odejde. Hrozbu následně odvolala, ale původně požadovaných 150 miliónů zvýšila na dvojnásobek. Rozhodčí soud nakonec v polovině léta přiznal firmě nárok na 183 miliónů korun včetně úroků. Jde o dluhy za správu stavby do zhruba poloviny loňského roku. Obě strany budou dál řešit sporné faktury do současnosti.

Problematický tunel Blanka včetně napojení na Strahovský tunel vyjde na 43 miliard. Šestikilometrová stavba, která je součástí městského okruhu, měla původně řidičům sloužit už v roce 2011. Vedení města ale otevření několikrát odsunulo. Stavbu, jejíž základní kámen pokládal někdejší primátor Pavel Bém (ODS), od začátku provází řada problémů – od soudních pří, přes prodražování, až po propady půdy.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků