Hlavní obsah

Špatné datum dostalo šéfa SVJ před soud

7. 1. 2022, 5:50

Až před trestní soud doputoval předseda společenství vlastníků bytových jednotek z malého města na jižní Moravě. Přivedla ho tam prezenční listina se špatným datem. U soudu mu za trestný čin maření spravedlnosti hrozily až dva roky vězení, soudce Michal Kabelík ale neobvyklým postupem rovnou při hlavním líčení stíhání zastavil.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Sehnat dobrého a schopného předsedu se často rovná neřešitelnému úkolu. Když se často nevděčnou funkci po letech rozhodl složit zdravotními problémy sužovaný původní předseda, přemluvil k nástupnictví jednoho ze sousedů. Ten převzal funkci i se všemi písemnostmi a potřebnou dokumentaci odeslal ke Krajskému soudu v Brně, aby byl formálně zapsán.

„Jako z filmu Vlastníci“

Jenže bedlivý vyšší soudní úředník si všiml, že prezenční listina týkající se souhlasu vlastníků bytů má špatné datum a mohla být antedatovaná. Úředník zavětřil čertovinu, a kromě toho, že společenství vyzval k dodání nové listiny, zalarmoval i policii. Úřední šiml se dal do práce, a přestože předseda ke spokojenosti soudu dodal novou prezenční listinu se správným datem, dostal zároveň do schránky obžalobu pro maření spravedlnosti.

Půdní byt ukrývá nevšední řešení a rafinované detaily

„Předsedou už nejsem, neměl jsem na to nervy poté, co jsem začal být vyšetřován. Takže jsem výboru oznámil, že odstupuji,“ řekl u brněnského městského soudu muž. Více světla do okolností vzniku prezenční listiny měl vnést bývalý předseda, ten se ale kvůli sérii zdravotních problémů musel z jednání několikrát omluvit. Místo něj přišla aspoň jeho manželka.

Funkce předsedy SVJ nic jiného než problémy nepřináší. Všechno, co se udělá v domě špatně, se svalí na předsedu
soudce Michal Kabelík

„Manžel společenství vlastníků zakládal, dělal to roky a záleželo mu na tom. Ale kvůli zdraví skončil. Tady obžalovaného znám od dětských let, vzhledem k jeho vzdělání se s manželem domlouvali, že by tedy toho předsedu mohl dělat. Vlastníci se tehdy kvůli covidu obcházeli zvlášť, co s tou listinou ale bylo, to nevím,“ přiznala žena.

Cizinka nemusí platit půl milionu za péči o předčasně narozenou dceru

Soudce Kabelík po této její výpovědi odmítl dál v hlavním líčení pokračovat. „Stejně jako v řadě jiných domů spravovaných společenstvím vlastníků, jak to ostatně ukázal i film Vlastníci, je problém sehnat nešťastníka, který se stane předsedou a na jehož bedra jsou kladeny všechny úřední povinnosti. Zde přemluvili obžalovaného, aby to vzal. Z funkce mu neplynuly žádné výhody ani prebendy,“ upozornil soudce.

Zákon míří na bílé koně

Kabelík zdůraznil, že po upozornění soudu došlo k okamžité nápravě a všichni nájemníci potvrdili, že o novém předsedovi vědí a schvalují ho. „Kvůli iniciativě vyššího soudního úředníka pan obžalovaný uvedl, že o funkci nestojí, že z toho byly jen problémy. A je to pravda, tato funkce totiž nic jiného než problémy nepřináší. Všechno, co se udělá v domě špatně, se svalí na předsedu,“ měl jasno soudce.

Blažek čeká od soudců solidaritu

Soudce také upozornil, že trestný čin maření spravedlnosti, který je součástí trestního zákoníku teprve od roku 2019, cílí do jiných vod. „Skutková podstata tohoto trestného činu míří na jiné fištróny. Na takové, kteří z bílých koní dělají předsedy představenstev a podobně,“ zakončil Kabelík.

Krátkodobý a nyní již bývalý předseda ale ještě nemá úplně vyhráno. Státní zastupitelství si totiž ponechalo čas na případnou stížnost proti zastavení případu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků