Článek
Od sobotního rána se na pražském výstavišti PVA Expo v Letňanech míhají ti nejlepší psí kadeřníci, tzv. groomeři, a to nejen z Česka a Slovenska, ale i z Německa či Kanady.
„Většinou jsou to profesionálové, majitelé salonů, pak jsou tady šampioni, co už vyhráli nějakou soutěž, a jsou tu i začátečníci, kteří si to zkouší poprvé,“ řekla Kristýna Růžičková z Czech Grooming Academy, jež akci pořádá.
Zatímco v jiných státech Evropy jsou podle ní groomeři zvyklí běžně soutěžit, u nás nejsou podobné akce běžné. Někteří z českých profesionálů tak jezdí ukazovat své schopnosti do zahraničí, poslední úspěch si připsali v Belgii.

Mezinárodní soutěž v úpravě psů
Podobné „soutěže psí krásy“ jsou vhodné pro psy různých plemen, které je možné standardně i kreativně upravovat a stříhat, třeba teriéry či pudly.
„Jen na to musí být ten pes navyklý, jsou tu buď výstavní psi, nebo ti, kteří jsou zvyklí často stát na stole (pro úpravu psů – pozn. red.). Většinou se připravují na takovou soutěž dva měsíce předem, každý týden se pes koupe, takže to musí být pes-profík,“ vysvětluje Růžičková.
Na stole v soutěžním ringu, kde na srsti zvířete groomer pracuje, musí pejsek vydržet stát v klidu několik hodin.
„Soutěžící mají na začátku půl hodiny, kdy je obejdou všichni sudí, podívají se, jak psi vypadají před úpravou. Potom mají soutěžící konkrétní čas na práci, u každého plemena je to jinak, třeba 2 hodiny i více, a poté se sudí přijdou podívat, jak to dopadlo, a hodnotí. Mají svých deset bodů, které na psech sledují. Kdo jich nasbírá nejvíce, ten vyhraje,“ popisuje průběh jednotlivých kategorií Růžičková.
Porotci posuzují třeba eleganci plemene, jeho celkový vzhled, kvalitu odvedené práce na psu, případně přiblížení se standardu ve střihu či naopak kreativní pojetí.

Za dva dny se v ringu vystřídá 140 soutěžících.
„Mimo profesionální zkušenosti a kvalitu práce oceňují také vztah s pejsky, spolupráci a zacházení s nimi, jestli měli psi komfortní pocit,“ doplňuje Oxana Scherl, jedna z účastnic, která je v podobném soutěžení nováčkem.
„Jsem totální začátečník, ale strašně mě to baví, dávám do toho vášeň, je to velmi meditativní činnost,“ říká nadšeně.
Baví ji, když se z původně „chlupatých koulí“ stávají elegantní „lvi salonů“. Ještě před oficiálním zveřejněním výsledků tušila, že skončí na jedné z příček vítězů. A to i přesto, že měla jen pár týdnů před akcí úraz ruky a málem účast odřekla.
„Já jsem psa nestříhala, já jsem ho trimovala, to je vytrhávání odumřelé srsti prsty a pomůckami,“ popisuje Oxana svou odvedenou práci s irským teriérem, o kterého ve svém salonu pečuje pravidelně. Trimování psy nijak nebolí a jsou na ně zvyklí.
To Lucie Šindler se stříhání na soutěžích věnuje už od roku 2018 a ještě o deset let déle má i vlastní psí salon.

Lucie Šindler při groomingu
„Přivedla mě k tomu moje máma, která má salon už více méně 30 let, takže jsem v něm vlastně vyrůstala,“ usmívá se Lucie. „Soutěže mě baví, protože je to povýšení toho řemesla na něco jiného, na umění, a není to ten stereotyp, na který jsme zvyklí z práce,“ dodává.
Na show vzala bílého bišonka zvaného Andrýsek, vybrala si ho rovněž mezi svými „zákazníky“, a to na základě kvality jeho srsti a schopnosti vydržet na soutěžním stole.
„Vzhledem k tomu, že je to bišonek, čistokrevné plemeno, tak ho budu stříhat do standardu, tak jak by měl bišonek vypadat, kdyby šel na výstavu. Bude mít velkou kulatou hlavu, rovná záda, trochu bohatší nožičky a všechno se to bude stříhat nůžtičkami,“ popsala ještě před začátkem kola.
Konkurence se podle ní do Prahy sjela veliká. „Jestli se umístím, to vůbec netuším, to nejde predikovat. Člověk nikdy neví, jak se to zvíře bude chovat, co bude zajímat rozhodčí nebo kde si člověk zrovna blbě střihne,“ směje se na závěr.
Akce GrooMasters se koná do neděle 11. května do zhruba 19 hodin. V druhý soutěžní den je na programu například kategorie zvaná Asian Style, tedy umělecké pojetí úpravy s ozdobami či přívěsky, avšak bez barev, které u nás nejsou zatím povoleny.

Akce trvá do nedělní 19. hodiny.