Článek
Na čtvrteční jednání věřitelského výboru v insolvenčním řízení u Městského soudu v Praze se dostavili dva zástupci věřitelů společnosti Brašnářství Tlustý. Vzhledem k tomu, že Petrův nesouhlasil s přítomností veřejnosti, tedy ani médií, byl redaktor Novinek jen u přezkumného jednání, jež výboru předcházelo.
Na Petrůvovu špatnou spolupráci si tam stěžovala insolvenční správkyně Gabriela Bergmannová Burzová. „Chtěla bych navrhnout soudu, aby předvolal jednatele-dlužníka vzhledem k tomu, že poskytovaná součinnost není taková, jak by správce požadoval,“ upozornila Bergmannová Burzová.
Závažnost případu potvrzuje trestní oznámení insolvenční správkyně na Petrůva. Informace o něm zazněla při jednání věřitelského výboru a Novinkám ji potvrdili jeho účastníci.
Brašnářství Tlustý je v insolvenci a dluží přes 12 milionů. Zákazníci mají přihlásit svou pohledávku

Soudkyně Helena Felcmanová s předvoláním Petrůva souhlasila. „Navrhuji výslech jednatele-dlužníka podle § 214 (insolvenčního zákona - pozn. red.),“ reagovala a stanovila termín výslechu na letošní červen.
Důsledky mohou být pro Petrůva zásadní. „Z informací insolvenčního správce vyplývá, že majetek patřící do majetkové podstaty je využíván třetí osobou, jednateli-dlužníkovi je dáno poučení o nebezpečí trestního stíhání v případě, že své zákonné povinnosti nesplní,“ uvedla soudkyně.
A upozornila také na možnost postihu například podle § 222 trestního zákona o poškození věřitele. „Je možné uložit trest odnětí svobody až na osm let,“ dodala Felcmanová.
Pomozte zachránit podnik
Firma Brašnářství Tlustý kromě názvu už nemá s původním brašnářem Romanem Tlustým nic společného. Do širšího veřejného povědomí se dostala loni v srpnu, kdy jednatel Petrův na sociálních sítích zveřejnil výzvu zákazníkům, aby pomohli podnik zachránit před údajně hrozícím úpadkem. „Visí nad námi krach. Reálný opravdový krach. Po jedenácti letech dřiny. Kupte si něco pěkného,“ apeloval Petrův.
Jeho výzvu zákazníci vyslyšeli a e-shop zavalili stovkami objednávek. O den později ale Petrův přiznal, že chtěl pouze podpořit prodej v době letního útlumu.
Záhy však vyšlo najevo, že firma ve finančních problémech skutečně je, a byl jí soudem uložen elektronický platební příkaz. Brašnářství rovněž dva roky zadržovalo 400 tisíc korun, které mělo jako vratku daně poslat neziskové organizaci Post Bellum. Místo toho ale peníze použilo na splátku vlastního dluhu vůči finanční správě. Peníze firma vrátila až poté, co o případu informovala média.
Finanční problémy společnosti však pokračovaly a vygradovaly letos v lednu, kdy na sebe Brašnářství Tlustý podalo návrh na insolvenční řízení. Městský soud v Praze následně vyhlásil v únoru úpadek.
Tunelování, tvrdí věřitelé
Od 10. dubna se o insolvenci společnosti zajímá městské státní zastupitelství. „Do insolvenčního řízení jsme vstoupili z důvodu ochrany veřejného zájmu. Konkrétně byl zohledněn rozsah insolvenčního řízení, počet přihlášených věřitelů, výše závazků dlužníka i s dalšími poznatky,“ upřesnil pro Novinky mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Vývěsní štít Brašnářství Tlustý
Navzdory tomu, že se přes sto věřitelů dál domáhá pohledávek v hodnotě asi dvanácti milionů korun, které jdou za firmou Brašnářství Tlustý, podnikatel Ivan Petrův pokračuje s byznysem dál.
E-shop sice stále používá doménu tlustypraha.cz, v kontaktech už je ale uveden název nového subjektu XXL Box s. r. o.
„Pokud firma XXL Box s. r. o. používá výrobní prostředky, ochrannou známku či e-shop původní firmy a využívá tak zákaznickou základnu na úkor původní firmy, mohlo by to mít pro jejího jednatele i trestněprávní rozměr spočívající v poškození práv původní firmy či ve vyvedení majetku z ní, který by mohl sloužit k uspokojení nároků zákazníků původní firmy. Vedle toho by i jednatel mohl osobně ručit za závazky vůči zákazníkům původní firmy,“ řekl Novinkám v lednu Jakub Svoboda z advokátní kanceláře Arzinger & Partneři.
Dochází k neoprávněnému užívání majetku dlužníka společností XXL Box
Jednoho z poškozených zastupuje advokát Vladimír Sharp. „Společnost Brašnářství Tlustý vykazuje minimálně znaky pokusu o tunelování, což už ostatně naznačil také insolvenční správce. Vypovídající je také vstup státního zastupitelství do insolvenčního řízení. Je zřejmé, že nově založená společnost XXL Box si nejen neoprávněně osobovala stroje patřící do majetkové podstaty, ale také dodnes parazituje na ochranné známce Brašnářství Tlustý, což naplňuje znaky nekalé soutěže,“ tvrdí Sharp.
Podezření z neoprávněného užívání majetku firmy Brašnářství Tlustý novou společností Ivana Petrůva zmiňuje také průběžná zpráva insolvenčního správce z letošního 19. února.
„Bylo zjištěno, že dochází k neoprávněnému užívání majetku dlužníka společností XXL Box. A firma byla vyzvána k okamžitému ukončení neoprávněného využívání majetku dlužníka bez souhlasu insolvenčního správce,“ uvádí mimo jiné dokument, pod nímž je za společnost Sdružená konkurzní podepsaná jedna z jejích jednatelek a v úvodu již zmiňovaná Gabriela Bergmannová Burzová.
Nesmysl, žádné stroje nepoužíváme
Petrův ale nařčení, že by Brašnářství Tlustý tuneloval nebo jeho majetek zneužíval, odmítá. „To je absolutní nesmysl. To je nařčení a křivé obvinění. Takové povědomí vyvolalo mediální pokrytí (kauzy, pozn. red.). S používáním strojů to byla domněnka, kterou jsme vyvrátili. Žádné stroje bez oprávnění nepoužíváme,“ hájí se Petrův.
„Malou řemeslnou dílnu z principu ani tunelovat nelze. Mezi oběma firmami je samozřejmě vztah a pojítkem jsme my, lidi a jsou tam i zúčtovací vztahy,“ upřesňuje podnikatel.
A připomíná, že společnost XXL Box funguje v nových prostorách. „Stroje, u kterých byla domněnka, že jsou zneužívané, máme v novém sídle uskladněné s vědomím insolvenčního správce a jednáme o nich. V rámci konkurzu se ty stroje budou případně prodávat,“ tvrdí Petrův.
V soupisu majetku firmy Tlustý Praha jsou zmíněny stroje s pořizovací cenou téměř 4,2 milionu korun, jako zánovní však už mohou mít hodnotu nižší. Insolvenční správci mimo jiné uvádějí, že některou techniku si odvezla leasingová společnost.
Uplatnit poukaz, dokud je čas
Nespokojené zákazníky ale zajímá především to, jestli někdy dostanou zpět své peníze. Mezi nimi je i knihkupec z Lysé nad Labem Tomáš Hadáček.
„Všechno začalo tím, že jsem dostal od syna darem poukaz na výrobu bot. A když se spustila ta vlna okolo pana Petrůva, kdy nejprve žádal veřejnost o pomoc a později to bral zpět, vydal jsem se do jeho provozovny. Nejprve na mě zkoušel, že poukaz nestačí a musím ještě doplatit. Když jsem to odmítl, stejně mi změřil nohu, objednávku zadal,“ vzpomíná Hadáček.
A připomíná, že část lidí, které loni v létě v provozovně Brašnářství Tlustý potkal, vyslyšela výzvy v médiích a chtěla podnikateli, který tvrdil, že je v nouzi, pomoci.
„Další část byli zákazníci jako já a chtěli jsme – dokud je čas – uplatnit svůj poukaz. Pan Petrův tvrdil, že je všechno v pohodě a všechno splní a dodrží. Mně slíbil boty dodat do šesti týdnů,“ popisuje návštěvu firmy knihkupec.
Po dvou měsících si s podnikatelem sjednal novou schůzku pod záminkou, že si chce znovu objednat boty. Když si sedl k novému měření nohy, připomněl se se svou stále nevyřízenou objednávkou z minula. „Řekl jsem mu, že bych si rád nejprve vyzvedl boty, které mám mít hotové. Po hádce se začal dušovat, že je slušný člověk a je obětí okolností,“ uvádí knihkupec.
Později, 30. listopadu, obdržel Hadáček e-mail, že se výroba zdrží a jeho boty budou k odběru 17. prosince. „Pak si pan Petrův vypnul telefon. Poté zavřel i showroom s tím, že je to krátká přestávka a někdy v polovině ledna provoz obnoví,“ vzpomíná knihkupec.

Zákazník před uzavřenou provozovnou Brašnářství Tlustý
Ivan Petrův sice podniká dál, ale už pod hlavičkou zmíněné firmy XXL Box s. r. o., jíž se pohledávky původního subjektu Brašnářství Tlustý s. r. o. netýkají. Otázkou však bude, z čeho a zdalipak je někdy podnikatel (tedy jeho firma v insolvenci) zaplatí. A nabízí se mimo jiné zisk z prodeje uvedených strojů.
Paradoxem je, že se sám Petrův do insolvenčního řízení jako fyzická osoba připojil s přihláškou pohledávky ve výši 821 tis. Kč. A mezi dalšími přihlášenými figuruje s pohledávkou plateb za DPH například také Daňový úřad Bratislava, který se domáhá částky 7077 eur (téměř 177 tisíc Kč). Dalších téměř 150 tisíc korun za nezaplacené faktury chce zase česká Zásilkovna.
Čtyřicet podání u ČOI
Ale nejde jen o finanční závazky, lidé byli s činností firmy Brašnářství Tlustý nespokojení ještě před tím, než skončila v insolvenci, a často se také obraceli na Českou obchodní inspekci.
„Od roku 2022 jsme obdržel více než 40 podání od spotřebitelů a většina jich je z roku 2024. Lidé upozorňovali na podezření z možného užití nekalé obchodní praktiky podle ustanovení § 4 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v souvislosti s prohlášením vedení firmy loni v srpnu, že pokud si spotřebitelé její výrobky nekoupí, ohrozí tím její existenci,“ vysvětluje pro Novinky mluvčí ČOI František Kotrba.
Podle Petrůva byl návrh na insolvenci pro Brašnářství Tlustý jediným řešením. „Firma se dostala do existenčních problémů kvůli exekucím, které proti ní probíhaly. Byla paralyzována a v takové situaci se ocitla velmi náhle a v průběhu několika týdnů už během loňského třetího čtvrtletí. Nezvolili jsme postup restrukturalizace, protože Brašnářství Tlustý pro ni nebylo z hlediska zákona způsobilé,“ upozorňuje podnikatel.