Hlavní obsah

Soud po polovině trestu propustil Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22. 6. 2021, 12:06 – Praha

Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si odpykávala šestiletý trest za manipulace se zakázkami Středočeského kraje. V ruzyňské věznici a předtím ve vazební věznici strávila dohromady tři roky, tedy polovinu trestu. V úterý to napsal server iDNES.cz.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Krajský soud v Praze začal 15. ledna 2019 projednávat korupční kauzu bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Na snímku Kateřina Kottová.

Článek

O podmíněné propuštění podle serveru žádal i její muž Petr Kott odsouzený ve stejné kauze ke stejně dlouhému trestu. Soud ale žádost zamítl. S manželi byl z korupce při zadávání tendrů shledán vinným i bývalý středočeský hejtman David Rath.

Kottovy poslal soud v červnu 2019 do vězení za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici. Žádali úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi.

Soud jim uložil také zaplatit 15 milionů korun, což učinili. Rath dostal sedmiletý trest vězení za korupci při zadávání tendru na opravu Buštěhradu. Část desetimilionového peněžitého trestu dosud neuhradil, je s ním vedeno exekuční řízení.

Nejvyšší soud potvrdil, že Rath neuspěl. Exhejtman si chce stěžovat ve Štrasburku

Krimi

„Usnesením ze dne 16. června 2021 bylo rozhodnuto o podmíněném propuštění MUDr. Kottové na svobodu, zároveň jí byla stanovena zkušební doba v trvání sedmi let a soud vyslovil nad odsouzenou dohled,“ sdělila iDNES.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová.

Žena strávila 16 měsíců ve vazbě a 20 měsíců ve výkonu trestu.

Rath s Kottem jsou podle serveru ve věznici v brněnských Bohunicích. Rath za sebou dosud polovinu trestu, která je jednou ze zákonných podmínek podmíněného propuštění, nemá.

Trojice však čeká ještě na odvolací řízení v druhé větvi korupční kauzy. V té prvoinstanční soud manželům Kottovým i Rathovi jejich tresty prodloužil na osm let vězení.

Rathova kauza: Exhejtman obvinil soudce z podjatosti, Kottovi se jednání nechtějí účastnit

Krimi

Trojice si na přelomu let 2011 a 2012 údajně domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice.

Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie. V případu figuruje i několik firem, nejvýznamnější z nich je Metrostav.

Reklama

Související témata:

Výběr článků