Hlavní obsah

Soud: Nesedejte do auta s opilým řidičem, za zranění si pak můžete sami

25. 1. 2010, 10:44 – Brno

Nejvyšší soud (NS) podruhé v krátké době rozhodl o tom, že člověk, který nasedne do auta s opilým řidičem, je spoluodpovědný za případný následek na svém zdraví. Tento právní názor se odráží například při rozhodování o výplatě pojistky, kterou soudy mohou snížit o procentní podíl zodpovědnosti spolujezdce.

Foto: František Kšajt, Právo

Článek

NS rozhodl v prosinci bez veřejného jednání a v pondělí usnesení zpřístupnil na internetu.

"Riziko dopravní nehody při řízení vozu podnapilou osobou při zhoršené sjízdnosti je natolik vysoké, že přístup spolujezdce, který se rozhodl za takových podmínek jízdu absolvovat, nelze hodnotit jinak než jako krajně riskantní," uvedl v usnesení senát s předsedou Robertem Waltrem.

Soudci připustili, že hlavní vinu nese opilý řidič. Podíl poškozeného spolujezdce se však podle okolností může "limitně blížit až jedné polovině".

Soud snížil pojistku kvůli odpovědnosti za následek

Nejvyšší soud se konkrétně zabýval dozvuky nehody z března 2005. Stala se na Chrudimsku za špatné viditelnosti a zhoršené sjízdnosti. Za volantem seděl opilý muž bez řidičského průkazu. Při následné havárii zahynul spolujezdec, který byl také pod vlivem alkoholu. Řidič byl za nehodu pravomocně odsouzen.

Manželka zemřelého kromě náhrady škody od řidiče žádala také výplatu pojistného od pojišťovny. Soudy nakonec snížily její výši o 20 procent kvůli podílu zodpovědnosti za následek. Pojišťovna však podala dovolání a NS jí dal zapravdu. Zemřelý se podle NS na vzniklé újmě podílel více než 20 procenty.

"Tím, že vědomě podstoupil jízdu vozidlem, které řídila osoba, o níž věděl, že její řidičské schopnosti jsou ovlivněny požitím alkoholu, podstatně přispěl k vzniku škodlivého následku. Proto podíl poškozeného na vzniklé škodě je vyšší než jen 20 procent," stojí v rozhodnutí.

Nejvyšší soud nedávno podobným způsobem rozhodl v případu bratra zemřelého muže. Obě kauzy vrátil k novému projednání pardubické pobočce Krajského soudu v Hradci Králové. Pozůstalí tak zřejmě získají méně peněz.

Reklama

Související témata:

Výběr článků