Hlavní obsah

Soud musí vydat informace. Spolek Šalamoun uspěl u ÚS ohledně výslechu Jana Kočky mladšího

2:38
2:38

Poslechněte si tento článek

Brno

Spolek Šalamoun uspěl u Ústavního soudu (ÚS) se stížností na postup Obvodního soudu pro Prahu 5, který odmítl poskytnout informace ze skončeného trestního řízení. Šlo zejména o protokol z výslechu. Podle advokáta spolku Šimona Macha se dokument týkal již zemřelého Jana Kočky mladšího.

Foto: Petr Kozelka, Novinky

Ústavní soud

Článek

Kočka u soudu popsal, jak se snažil dopravní policisty uplatit lístky na matějskou pouť, když ho zastavili v roce 2009 pod vlivem alkoholu.

ÚS spolku vyhověl tím, že zrušil předchozí rozhodnutí Městského soudu v Praze (MS) i Nejvyššího správního soudu, u kterých spolek dříve se stížnostmi narazil. Věc se tak vrátí k MS.

Spolek žádal o vydání protokolu z výslechu a jednalo se o dokument pocházející z veřejného líčení. Obecné soudy namítaly, že jeho poskytnutí by znamenalo nepřípustně široký výklad práva na informace, což ale ÚS vidí jinak.

„Zákonnou výluku pro neposkytnutí informací by měl povinný subjekt aplikovat pouze v nezbytných případech, kdy na základě poměřování shledal pro neposkytnutí informací důvod v demokratické společnosti nezbytný k ochraně jiných konkurujících práv či hodnot,“ zdůvodnil rozhodnutí ÚS.

Spolek žádal už v roce 2018 u Obvodního soudu pro Prahu 5 v konkrétním případu devět dokumentů, o jejichž poskytnutí pak soud rozhodoval vícekrát, stejně jako dovolací instance. Nakonec obvodní soud poskytl dva z dokumentů kompletní, šest v anonymizované podobě a poslední odmítl vydat.

Jednalo se o kopii protokolu z výslechu obviněného před soudem. Přesně o jaký případ se jednalo, ÚS neupřesnil. Z dřívějšího vyjádření Šalamounu vyplývá, že před soudem tehdy stála známá osobnost.

Případ Jana Kočky mladšího

„Zatajování takových dokumentů fakticky znamená utajení části výkonu spravedlnosti, což je v právním státě nepřijatelné. V daném případě máme důvodné podezření, že se justice snažila bezprecedentně chránit identitu mediálně známé osoby, která byla zadržena pod vlivem alkoholu, přičemž se pokusila uplatit policisty větší finanční částkou a nabídkou neomezeného počtu vstupenek na matějskou pouť,“ píše se na webu spolku.

Advokát spolku Šimon Mach po rozhodnutí ÚS informoval, že šlo o Jana Kočku mladšího. Policisté ho opilého za volantem zastavili v roce 2009. O devět let později se zabil na dálnici při nehodě, kterou způsobil pod vlivem alkoholu i drog.

„Mám za to, že ÚS precizně vymezil podmínky, za kterých má být právo na informace omezeno. Je to velmi významný přelom v získávání informací ze skončených řízení,“ řekl ČTK Mach.

Výběr článků

Načítám