Hlavní obsah

Sobotka: Česko-německé vztahy jsou i přes krizi nejlepší v novodobé historii

1. 10. 2015, 21:19 – Praha

Česko-německé vztahy jsou i přes migrační krizi nejlepší v novodobé historii, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řekl to ve čtvrtek na recepci u příležitosti nadcházejícího výročí znovusjednocení Německa na německém velvyslanectví v Praze. O ochlazení vzájemných vztahů v důsledku rozdílných názorů na migrační krizi mluví někteří diplomaté.

Foto: Petr Horník, Právo

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Článek

„Navzdory některým názorům, které jsme si v posledních dnech mohli přečíst v médiích, já osobně jsem opravdu přesvědčen, že česko-německé vztahy jsou dnes nejlepší v naší novodobé historii," konstatoval Sobotka. Není to podle něj samozřejmé a je společnou odpovědností obou zemí úroveň spolupráce udržet a rozvíjet.

„Samozřejmě že budou i v budoucnu nastávat situace, kdy budeme mít na některé otázky odlišné názory," poznamenal také Sobotka. V takových chvílích je podle něj důležitá otevřená diskuse obou stran.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Rozdílné názory obou zemí se v poslední době nejvýrazněji projevují při diskusích o migrační krizi. Zatímco Německo je pro povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků, Česko hlasovalo proti nim. I v důsledku českého přístupu k uprchlíkům podle některých diplomatů vzájemné vztahy ochladly.

Prezident Miloš Zeman ve zdravici, kterou přečetl šéf jeho zahraničního odboru Hynek Kmoníček, vyjádřil přání, aby obě země i přes rozdílné přístupy, které mohu mít k řešení složitých záležitostí, zůstaly přáteli a partnery se vším, co ke skutečnému partnerství patří. Zmínil mimo jiné komunikaci a společný respekt pro vzájemné názory.

Merklové se prý nedovolal

Hospodářské noviny s odkazem na diplomaty obou zemí dnes napsaly, že vzájemné vztahy Česka a Německa jsou nejhorší za posledních 20 let. Uvedly také, že když se před unijní schůzkou ministrů vnitra minulý týden snažil Sobotka vysvětlit českou pozici kancléřce Angele Merkelové, neuspěl. Kancléřce se totiž prý ani nedovolal.

Úřad vlády to popřel. „Tato informace je nepravdivá a nepodložená. Žádný HN popisovaný a údajně neúspěšný pokus o telefonát předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou neproběhl," uvedl úřad v tiskovém prohlášení.

Reklama

Související témata:

Výběr článků