Článek
„Zatím se neví, jestli se výroba ve slévárně ještě rozjede. Na místě zůstane údržba, takže stroje budou připravené. Více budeme vědět za čtrnáct dní,“ uvedl Ryzka.
Ten se na schůzce také dozvěděl, že firma v současné době nemá na financování výroby.
Ředitelem slévárny je Miroslav Chmiel, ale rozhodovací práva má její maďarský spolumajitel Gergely Vesszös.
Pokud lidé nedostanou výplatu za květen, mohou nejdříve v polovině července podat okamžitou výpověď. Pak mají nárok na dvouměsíční odstupné. Pokud zaměstnavatel mzdu neuhradí ani po předžalobní výzvě, nezbývá než se obrátit na soud. V některých případech může s vyplácením pomoci úřad práce.
Firma přišla o dodávky do Ruska
Počátky slévárny sahají až do roku 1939. Tehdy ji spolu se strojírnou v Sezimově Ústí založil zlínský podnik Tomáše Bati. Vyráběla odlitky pro automobilový a lodní průmysl nebo pro výrobu obráběcích, tvářecích a zemědělských strojů.
Společnost Kovosvit MAS, která sídlí v Sezimově Ústí na Táborsku, patřila k předním českým i evropským výrobcům obráběcích strojů. Firmu vlastnil do léta 2020 podnikatel Michal Strnad, který ji pak za stovky milionů korun prodal ruskému investičnímu fondu Trust Union Fund. Nový vlastník převzal firmu v roce 2020 i se závazky a úvěry, které byly několik stovek milionů.
Kvůli ruskému útoku na Ukrajinu přišla firma o dodávky do Ruska, které tvořily asi desetinu všech zakázek. Jako reakci na válku obměnila firma vedení. Společnost Kovosvit MAS byla vymazána z obchodního rejstříku, zůstaly společnosti Kovosvit MAS Foundry a Kovosvit MAS Machine Tools, jejichž stoprocentním vlastníkem je společnost Andži, s. r. o. Tu podle databáze Prodata ze 30 procent vlastní společnost Kovosvit MAS Management, z 30 procent maďarský podnikatel Gergely Vesszös, z 25 procent Ruska Tatiana Kuranovová a z 15 procent Němec Alexander Albach. Kovosvit MAS Machine Tools je od srpna 2024 v úpadku, Kovosvit MAS Management v konkurzu.