Hlavní obsah

Skupina Čechů byla na Krymu soukromě, vzkázalo ministerstvo k výzvě ukrajinské ambasády

17. 9. 2019, 10:41

Ministerstvo zahraničí v reakci na výzvu ukrajinského velvyslanectví v Praze, které chtělo, aby české úřady odsoudily cestu skupiny Čechů na Krym, uvedlo, že šlo o soukromou aktivitu, při níž nedošlo k porušení českých zákonů. Černínský palác cesty na Krym po anexi poloostrova Ruskem nedoporučuje.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničí

Článek

„Nejednalo se o oficiální cestu zástupců ČR, ale o soukromou návštěvu skupiny českých občanů. Zákony ČR porušeny nebyly, MZV nicméně nabádá při cestách do zahraničí také k respektování zákonů cizích zemí včetně Ukrajiny,” sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Zdůraznila, že česká diplomacie turistické cesty na Krym, které jsou v rozporu s ukrajinskými zákony, dlouhodobě důrazně nedoporučuje. „Varování je uveřejněno od roku 2015 i na našich webových stránkách,” dodala.

Krym anektovalo Rusko na jaře 2014. Ukrajina jej stále považuje za své území.

Ukrajinští diplomaté na webu apelovali na české úřady, aby odsoudily nedávnou návštěvu skupiny Čechů na Krymu, kde údajně jednali se zástupci ruské okupační správy o zavedení turistických zájezdů z Česka. Podle velvyslanectví tak mohly být porušeny nejenom ukrajinské zákony, ale i sankční režim Evropské unie. Mezi členy delegace byli podle Ukrajinců i představitelé Světové rady podkarpatských Rusínů, s nimiž se na začátku září sešel prezident Miloš Zeman. Kyjev považuje proruskou část rusínské komunity za pátou kolonu Moskvy a podezírá ji z rozvratnictví.

O delegaci nešlo

Podle Deníku N se cesty na okupovaný Krym účastnil například bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, spisovatelka Lenka Procházková, samozvaný domobranec Marek Obrtel a místopředseda ústecké Hospodářské komory Jiří Kalach. Na Ruskem okupovaný Krym vyjela i dvojice Rusínů Mychajlo Ťasko a Vasyl Džuhan, které před dvěma týdny přijal prezident Zeman. „Bohužel je to další potvrzení toho, že zmíněná organizace funguje v duchu a zřejmě i pod vedením Kremlu a má za cíl destabilizaci situace na Ukrajině,” tvrdí velvyslanectví.

Zeman se s delegací ukrajinských Rusínů setkal počátkem září na Pražském hradě. Tvrzení některých rusínských aktivistů, že se vyslovil pro úplnou nezávislost zakarpatské Ukrajiny, český prezident popřel. „Nic takového jsem neřekl, naopak jsem zdůraznil územní integritu Ukrajiny. V souvislosti s minskými dohodami jsem se ale současně přimlouval za takzvanou decentralizaci,” uvedl Zeman.

Reklama

Související témata:

Výběr článků