Hlavní obsah

Senát podpořil, aby bylo v Listině výslovné právo na obranu se zbraní

31. 10. 2019, 16:55

Senátoři ve čtvrtek v prvním kole projednávání podpořili návrh novely, která by zakotvila do Listiny základních práv a svobod výslovné právo na obranu se zbraní dle podmínek stanovených zákonem. Novelu předložila skupina senátorů v čele s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem (ODS).

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jednací sál Senátu

Článek

Navrhované doplnění Listiny základních práv a svobod vychází z petice, kterou podepsalo 102 000 lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených.

Komise to zdůvodnila mimo jiné nutností přijmout opatření proti terorismu. Kritici unijního opatření ale poukazovali na to, že teroristé většinou používají nelegálně opatřené zbraně a že stávající český zákon je dostačující.

Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon
návrh novely

Novela má podle zastánců zabránit odzbrojování potenciálních obětí. „Jedná se o symbolické povýšení stávajícího práva,” uvedl k senátorské předloze Červíček.

Novela podle něj v žádném případě nepovede k nekontrolovanému ozbrojování. „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon,” uvádí se v jednostránkovém návrhu, pod kterým je podepsána téměř polovina členů horní komory.

Žalobu ČR na směrnici o zbraních doporučila generální advokátka EU zamítnout

Domácí

Proti novele se postavili například lidovecká senátorka Anna Hubáčková nebo Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj předloha „nepřináší nic a nechrání před povinností zavést evropské právo”. Václav Láska (Senátor 21) ale namítl, že novela je nástrojem, který pomůže Česku hájit se před zaváděním přísnějších zbraňových směrnic.

„Kdo se nebrání, vždycky prohraje,” dodal senátor Zdeněk Hraba (STAN).

Reklama

Související témata:

Výběr článků