Hlavní obsah

Šéf protimafiánského útvaru odešel z jednání protikorupční rady. Nechtěl tam být s Rafajem

3. 10. 2019, 14:49

Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiří Mazánek kvůli tomu, aby předešel možnému střetu zájmů, odešel ve středu ze zasedání protikorupční rady vlády. Věnovalo se totiž i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kde policie zasahovala v souvislosti s podezřením na korupci v mýtném tendru. Policisté byli tehdy i domě předsedy úřadu Petra Rafaje. Zatím nikdo obviněn nebyl.

Foto: NCOZ, Právo

Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.

Článek

Informaci na Twitteru zveřejnil ředitel Transparency International (TI) David Ondráčka a Mazánek ji potvrdil.

„Vzhledem k tomu, že NCOZ jako policejní orgán vede prověřování, v jehož rámci byly úkony trestního řízení prováděny i na ÚOHS, jsem na základě programu protikorupční rady vlády, na které byl pan předseda Rafaj pozván, usoudil, že toto jednání by se mohlo dotknout i otázek, které jsou součástí prověřování,” uvedl Mazánek.

„Abych se vyhnul jakékoliv, byť hypotetické, námitce podjatosti NCOZ jako policejního orgánu, rozhodl jsem se z těchto důvodů této části jednání nezúčastnit, což jsem přímo na radě uvedl,” doplnil ředitel.

K samotnému prověřování případu se Mazánek vyjádřit nechtěl, protože podávání informací o případu si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Policie v březnu zasahovala také v sídle firmy Kapsch. Jak Novinky v minulosti uvedly, vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce.

Policisté byli i u šéfa poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který se s Rafajem i Feixem kvůli mýtnému scházel. Deník Právo napsal, že podle policejních důkazů na schůzce s Feixem dohodl, že u Rafaje zařídí ovlivnění soutěže ve prospěch firmy Kapsch.

Policie podezřívá šéfa ÚOHS i ředitele Kapsche z korupce

Faltýnek ale ve svém vystoupení odmítl, že jeho schůzky s Rafajem a ředitelem firmy Kapsch Feixem mohly znamenat ovlivnění soutěže na nového dodavatele mýtného systému. Také provozovatel českého mýtného systému Kapsch odmítl podezření z nezákonného ovlivňování mýtného tendru. I Rafaj odmítl, že by dělal rozhodnutí ve prospěch některé z firem, která se tendru na mýtný systém účastnila.

Faltýnek, Rafaj, Feix. Jak se to podle policie v režii Kapsche domlouvalo

Rafaj členy rady ve středu podle ministerstva spravedlnosti seznámil s průběhem a předběžnými výsledky veřejných konzultací v oblasti veřejných zakázek. Rada pak diskutovala o činnosti úřadu, mimo jiné o délce trvání přezkumného řízení či o možnosti podávání podnětů ze strany veřejnosti.

Reklama

Související články

Výběr článků