Hlavní obsah

Sedm set tisíc na vítězství komunistů. Češi prosázeli na volby rekordní částku

19. 10. 2017, 15:17 • Aktualizováno 19. 10. 2017, 16:28

Na výsledky nadcházejících voleb do Sněmovny nečekají s napětím pouze politici, ale též početná komunita sázkařů. Například 700 tisíc vsadili na to, že vyhraje KSČM. Celkově Češi na to, jak volby dopadnou, vsadili již téměř 80 miliónů korun a podle sázkových kanceláří tak byl překonán rekord z prezidentských voleb v roce 2013.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Ilustrační foto

Článek

„Tento týden už volební sázkové šílenství propuklo naplno, nárůst zájmu proti minulému týdnu je opravdu dramatický. Například v pondělí byl v podstatě každý druhý tiket podán na některou z volebních sázkových příležitostí," uvedl mluvčí Fortuny Petr Šrain. Podle něj se nejvíc sází na procentuální zisky jednotlivých stran, na vzájemné duely a také na konkrétní jména.

„Nebývalé pozornosti se těší Dominik Feri (1,4:1), který v Praze za TOP 09 kandiduje z posledního místa,” doplnil Šrain.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Zastupitel a radní města Teplice Dominik Feri (TOP 09)

Na lídry stran, které bookmakeři nejvíc favorizují, kurzy vypsány nejsou. Z ostatních je podle nich velmi pravděpodobné, že se do Sněmovny dostanou Václav Klaus mladší (ODS, 1,04:1), Milan Hnilička (ANO, 1,04:1), Karel Schwarzenberg (TOP 09, 1,2:1), Pavel Ploc (ČSSD, 1,2:1) a Miroslav Grebeníček (KSČM, 1,3:1).

Naopak například fotbalový internacionál Ladislav Vízek (Sportovci) má kurz 100:1 a olympijský vítěz ve vzpírání Oto Zaremba (DSSS) 500:1.

Kdo zamíří do Sněmovny

Podle bookmakerů se do sněmovních lavic dostanou poslanci osmi stran, tedy o jednu víc než při volbách v roce 2013. Tipsportu jde zhruba pětina sázek na příležitost, že vyhraje ANO. „S velkým odstupem následují sázky na to, že se piráti a SPD dostanou do Sněmovny. Jeden z našich klientů na piráty dohromady vsadil 450 000 korun v kurzu 1,2:1. Další zajímavostí je přes 700 000 korun přijatých na vítězství KSČM," uvedl mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava. Nejedná se však o jednu sázku, ale o souhrn všech přijatých tiketů, upřesnila agentura původní informaci.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání ÚV KSČM, který 12. prosince 2015 řešil mj, kauzu europoslance Ransdorfa. Vlevo předseda poslaneckého klubu strany Pavel Kováčik.

Ve Fortuně vsadil jeden z klientů 50 000 korun na vítězství SPD v kurzu 100:1. Tento týden podle Šraina přibyl tiket za 41 000 korun na výhru ODS za 90:1.

ANO podle bookmakerů zvítězí ve všech krajích s výjimkou Prahy a jižních Čech. „Zajímavý je také Zlínský kraj, kde jsme favorizovali ANO, ale vše nasvědčuje tomu, že se věří KDU-ČSL a stále silné pozici Jiřího Čunka," dodal Hadrava.

Zhruba pětina sázek jde na vítězství ANO také v Chanci. „Následují výhra ČSSD nad SPD, celkové vítězství KSČM a výhra SPD nad piráty,” dodala mluvčí Chance Markéta Světlíková. Populární jsou podle ní i duely, ve kterých proti sobě soutěží dvě strany. Nejdramatičtější souboj bookmakeři očekávají mezi TOP 09 a KDU-ČSL, poměrně vyrovnané podle nich budou také duely ODS – SPD či KSČM – SPD.

Sliby na čtyři roky

Tipsport zatím přijal sázky za 40 miliónů korun, Fortuna za 25 miliónů a Chance za 7,5 miliónu korun. Souhrnný podíl těchto firem na trhu kurzových sázek loni podle odhadů činil 92 procent. Ostatní společnosti absolutní hodnotu nezveřejňují, dá se však předpokládat, že celkový objem sázek se blíží 80 miliónům korun.

Podle odhadů navíc částka nadále výrazně poroste. Sázet bude možné i v průběhu voleb, až do definitivního sečtení všech hlasů. Padl tak rekord z prezidentských voleb v roce 2013, kdy lidé prosázeli 50 miliónů korun.

Ve Fortuně se dá navíc sázet na splnění předvolebních slibů do konce roku 2021. Největším favoritem v kurzu 3:1 je povinná výuka angličtiny od 1. třídy, kterou slibují Realisté. Na to, že bude snížena DPH na pivo, což slibuje více stran, se dá sázet za 4:1. Závazek ČSSD, že vlaky a autobusy budou pro děti a seniory zdarma, bookmakeři ohodnotili kurzem 5:1. Slib ODS, že znovu povolí kouření v restauracích, má kurz 8:1. Naopak předvolební slib KSČM, že Česko vystoupí z NATO, bookmakeři ohodnotili vysokým kurzem 75:1.

Reklama

Související témata:

Výběr článků