Hlavní obsah

Schillerová: Důchody se nad rámec zákona zvedat nebudou

10. 5. 2020, 20:02 – Praha

Důchody v České republice by se od ledna měly zvýšit o víc než 800 Kč na průměrných 15 270 korun. Vyplývá to z vyjádření ministryní financí Aleny Schillerové (za ANO) a práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pro Českou televizi (ČT). Schillerová při sestavování státního rozpočtu na příští rok nepočítá s vyšším růstem důchodů, než stanovuje zákon. Poukazuje na dopady epidemie koronaviru.

Foto: instagram Aleny Schillerové

Alena Schillerová

Článek

Důchody se podle zákona zvyšují o inflaci a polovinu růstu reálných mezd. "Ta valorizace bude přes 800 (korun) podle těch odhadů, které máme," řekla Schillerová. "Já počítám s tím, že dodržíme to, co jsme slíbili, že v roce 2021 budou důchody 15 000," doplnila.

"Podle těchto propočtů by průměrný důchod měl být 1. ledna příštího roku 15.270 korun," uvedla Maláčová.

Letos vláda přidala důchodcům navíc 151 korun

Letos se důchody v průměru zvýšily o 900 korun, tedy o 151 korun nad zákonem stanovenou valorizaci. Průměrný důchod byl podle ČT letos v březnu 14 397 korun, zvyšuje ho i to, že do penze odcházejí lidé s nárokem na víc peněz.

Lidí v předčasném důchodu rychle přibývá. Nižší penze jim nevadí

Finance

V polovině února před začátkem epidemie nového typu koronaviru zástupci ČSSD i premiér Andrej Babiš (ANO) podporovali vyšší než zákonný růst důchodů. "Nebudu hrát žádné závody, protože máme tady velice složitou krizovou situaci," řekla teď Schillerová.

Nárůst průměrného důchodu o víc než 800 korun by byl nižší než v předchozích dvou letech, byl by ale dosud třetí nejvyšší. Definitivně vláda rozhodne na podzim.

Reklama

Výběr článků