Hlavní obsah

Respirátory se odkládat nebudou

24. 6. 2021, 15:28 • Aktualizováno 24. 6. 2021, 15:54

V budovách a MHD zůstane povinnost nosit respirátor. Ve čtvrtek to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že změnu, aby mohli lidé místo respirátorů nosit chirurgické roušky, vládě v pondělí nenavrhne.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Článek

Důvodem ponechání povinnosti nosit respirátor je podle ministra zastavení poklesu počtu nových případů.

„My v tuto chvíli nebudeme dělat změnu na roušky obecně, protože chceme ještě vyčkat dalšího vývoje. Zhoršení v posledních dnech vidíme na datech, že přestal klesající trend a spíše je to stagnace nebo zhoršování situace,” uvedl ministr pro agenturu ČTK.

Už ve středu poukázal na to, že začal růst počet nových případů v Praze. Zachycené jsou častěji i nové případy ve školách. Podle Vojtěcha se tak stalo poté, co bylo zrušeno nošení roušek při výuce.

V Praze je indická i brazilská varianta a trend se zhoršuje. Dodržujte pravidla, nabádá hygiena

Domácí

„Zdá se, že se může něco dít právě v té nejmladší generaci, která ještě není proočkovaná, nebo minimálně, a ten virus se takto může šířit,” dodal Vojtěch.

Namístě je tak podle ministra obezřetnost, aby při odjezdu dětí na prázdniny a jejich setkávání v jiných kolektivech nenastalo zhoršení. Před odjezdem na tábory mají povinnost absolvovat test, antigenní nebo PCR. Ten je doporučovaný v případě, že tábor trvá déle než sedm dní, aby dítě nemuselo být přetestováno ještě na táboře pořadateli.

Původně se uvažovalo, že by lidé ve vnitřních prostorách mohly nosit pouze roušky. Ministr o možné změně uvažoval od 1. července.

Zastavení poklesu odborníci přičítají šíření mutací i tomu, že lidé přestávají povinné nošení respirátorů dodržovat.

Reklama

Související témata:

Výběr článků