Článek
Ochucené nikotinové sáčky bez obsahu tabáku loni užívalo bezmála pět procent z 1809 respondentů, z toho největší podíl – přes 15 procent – tvořily osoby ve věku 15 až 24 let, uvádí průzkum.
Oproti roku 2023 se jejich podíl dokonce zvýšil, a to o 2,6 procentního bodu.
Tou dobou už ale platil zákaz prodeje těchto sáčků mimo vyhrazené prodejny a mladším 18 let. Rovněž nákup přes internet by měl podléhat ověření věku. Lákat nemohly ani barevnými obaly s postavičkami, o to se už před tím postaralo ministerstvo zdravotnictví vyhláškou upravující vizuální podobu obalů, které nesmí prvoplánově cílit na děti.
„Odpověď na to, kde je příčina, nemám. V rámci prevence jsme se snažili udělat velké množství opatření. Například, aby byly obaly vysvětlující a uváděly, že se jedná o návykovou látku,“ řekl Novinkám ředitel odboru ochrany veřejného zdraví na ministerstvu zdravotnictví Matyáš Fošum.
Kdyby chtělo ministerstvo ještě víc „zošklivit“ obaly, podobně jako to udělali třeba v Austrálii, zřejmě by to podle Fošuma nepomohlo. Efekt to nemělo ani v cizině. Očekávat se nedá ani plošný zákaz, ten v Česku neplatí ani pro alkohol a cigarety, které přitom užívá mnohem větší podíl mladistvých.
Praxe ale ukazuje, že je stále poměrně snadné se k ochuceným pytlíčkům s nikotinem u některých obchodníků dostat. Jak ukázaly kontroly České obchodní inspekce, loni dvacítka prodejců nabízela sáčky přes internet, aniž by ověřovala věk kupujících.
Ve 117 případech inspektoři zjistili, že obchodníci s klidem prodali mladším 18 let jim zakázané návykové látky – ať už alkohol, cigarety, nebo právě nikotinové sáčky. Letos evidují za první čtvrtletí takových prohřešků dvanáct z přibližně 1600 provedených kontrol.
„Opětovně rostoucí podíl mladých uživatelů už od 15 let je alarmující. Ze statistik vyplývá, že nejčastěji sahají po moderních výrobcích s nikotinem, především po e-cigaretách a nikotinových sáčcích,“ dodává hlavní hygienička Barbora Macková.
Podle ní je potřeba více a častěji v rodině i ve školách vysvětlovat, jaké zdravotní důsledky může užívání a předávkování těmito látkami mít. Adiktologové už dříve zmiňovali u dětí problémy se zvracením, zvýšenou tepovou frekvencí nebo krvácením z dásní.
Řada škol přistoupila už loni ke změně školního řádu, explicitně do něj doplnily, že nesmí žáci do školy přinášet nejen alkohol, cigarety a další návykové látky, ale ani nikotinové sáčky.
Ředitelé z oslovených škol popisují, že se ještě loni u žáků se sáčky setkávali. V posledních měsících je ale klid. „Může to být ale i tím, že o tom nevíme. Od syna vím, že v tom jinde děti stále jedou,“ podotýká Tomáš Augustýn, ředitel ZŠ Leandra Čecha v Novém Městě na Moravě.