Hlavní obsah

Řada politiků vystudovala neobvykle rychle i na VŠFS v Praze

23. 10. 2009, 8:20 – Praha

Další školou v Česku, kde lze titul získat za podezřelých okolností, je údajně Vysoká škola finanční a správní (VŠFS). Škola má nejenom vysoký počet studentů z řad politiků pražské radnice, ale i vysoký počet absolventů, kteří titul získali za pár měsíců. A diplomová práce nemusí splňovat ani základní kritéria odborného textu, uvedly to v pátek Hospodářské noviny.

Článek

Například zastupitel na Praze 9 Jan Štrof (ČSSD) ve své diplomové práci nepoužívá platná citační pravidla a nedrží se ani manuálu samotné VŠFS. Štrof navíc zvládl standardně pětileté studium za šestnáct měsíců, zjistily HN v informačním systému školy. Štrof se hájí tím, že na VŠFS přešel z jiné školy, kde ovšem studoval jiný obor. Podobně své tempo vysvětlují i jiní prominentní absolventi. Otázku ale vyvolává i Štrofova diplomová práce. Ta totiž nesplňuje ani kritéria samotné VŠFS. Nemá odpovídající počet stránek, ani používá normované citace.

Z údajů interního studentského systému také vyplývá, že radní pro oblast územního rozvoje Prahy Martin Langmajer (ODS) získal bakalářský titul nikoli za tři roky, jak trvá řádné studium, ale za rok a čtvrt. "Já tam studoval sedm let, skoro od počátku. A ještě studuju. Dělal jsem bakalářskou práci o změnách územního plánu," řekl Langmajer HN. Měl prý přerušené studium, a tím se prý do školního systému dostala chyba.

Na VŠFS si doplňovali vzdělání i další politici, třeba první místopředseda ODS David Vodrážka. Ten si zase inženýrský diplom odnesl o rok dříve než ostatní studenti. "VŠFS umožňuje dělat zkoušky i přes prázdniny, tím jsem si to urychlil," řekl Vodrážka.

Poslanci, zastupitelé

Výčet vlivných studentů tím nekončí, dalším je například poslanec za ČSSD Miroslav Svoboda nebo třeba člen zastupitelstva na Praze 10 Tomáš Hrdlička (ODS), který podle školní databáze zvládl bakaláře i inženýra dohromady za dva roky. "To je nesmysl, začal jsem tam studovat v roce 2002, pak jsem přerušil. Celkem jsem tam pobyl 52 měsíců," řekl HN Svoboda.

Podle zástupců školy je sice možné při přechodu z jiné fakulty zkrátit dobu studia, ale rozhodně ne na tuto dobu. "Za dva roky bakalářské i magisterské studium rozhodně vystudovat nejde. Studium si lze zkrátit pouze tehdy, když škola uzná kredity z jiné školy, ale platí to jen u bakalářského studia," uvedla mluvčí VŠFS Magdalena Straková, která však HN odpovídala pouze prostřednictvím SMS ze zahraničí.

VŠFS funguje od roku 2000 a rychle se rozrostla. Dnes nabízí vzdělání už od mateřské školy. Jejími zakladateli jsou společnost Czech Coal a Bankovní akademie. Ta je ale akciovkou a dohledat, kdo za ní majetkově stojí, proto nelze.

Reklama

Související témata:

Výběr článků