Hlavní obsah

Přístroje za něho dýchaly 44 dnů. Z covidu se nakonec zázrakem vyléčil

29. 5. 2021, 15:45
Právo, Pavel Karban

O pověstný vlásek unikl smrti Jan Palla (58) z Vyškova na Moravě poté, co se v listopadu nakazil koronavirem. Zpočátku vypadala nemoc neškodně, nakonec však skončil s těžkým zánětem plic. Dýchat za něj musely přístroje v nemocnici v Třinci-Podlesí dlouhých 44 dní.

Zdravotníkům ARO třinecké nemocnice přijel Jan Palla osobně poděkovat za záchranu životaVideo: Pavel Karban, Právo

 
Článek

Palla se covidem-19 nakazil od manželky Hany, sestřičky na interně. Onemocnění ho tak zasáhlo, že po pár dnech skončil na JIP oddělení vyškovské nemocnice. I tam se jeho stav zhoršil, selhávaly mu plíce. Intubace mu nepomohla, a tak lékaři rozhodli, že musí být napojen na ECMO, přístroj zajišťující mimotělní okysličování krve.

V Německu zjistili, proč některé vakcíny způsobují trombózy. A přišli s řešením

Nejbližší volný přístroj měli až v Třinci, kam ho sanita dovezla ve vážném stavu 26. listopadu. „Když jsme dostali zprávu, že úspěšně dojeli a že už je napojen, ulevilo se nám,“ přiznala Pallová.

Učil se jíst i mluvit

Muž zůstal na ECMO až do 8. ledna. „Byly to dny strachu. Volala jsem každý den, abych se dozvěděla, jak mu je. Dlouho byl stav kritický,“ popsala žena, které první návštěvu povolili lékaři až 5. ledna. A 7. ledna, v den svých narozenin, se Palla dozvěděl, že jej od přístrojů odpojí. I pak však musel zůstat na ARO.

Krakovští onkologové varují před nebývalou vlnou nových případů rakoviny

Rehabilitoval, učil se jíst, stát, mluvit. Svalstvo měl po celém těle ochablé. „Ochably mi i hlasivky a měl jsem tracheostomii v krku. Až když mi rodina dovezla mobil, tak jsem nezavřel pusu,“ směje se dnes muž, který po necelém měsíci od probuzení odjel zpět do nemocnice ve Vyškově. Domů se vrátil až po 81 dnech.

Ve středu před polednem se Palla do Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí vrátil. Spolu s manželkou i dcerou Veronikou poděkoval tamním zdravotníkům za záchranu života. Předal jim dort a další občerstvení. „Klobouk dolů za to, jak jste se o mě postarali,“ řekl. Přiznal, že když dorazil loni do Třince, měl strach. Věřil ale lékařům.

Primář třineckého ARO Roman Horák potvrdil, že bez napojení na ECMO by Palla nepřežil. Dodal, že pacient byl také v umělém spánku. Nyní je Palla na nemocenské, ale cítí se výborně. „Plíce mám naprosto v pořádku, dokonce mi ve Vyškově řekli, že simuluju,“ postěžoval si naoko primáři Hanákovi. Dodal, že jediné, co ho trápí, jsou bolesti kotníků a zápěstí. „Snažím se ale všechno hodit za hlavu,“ poukázal optimisticky.

Reklama

Výběr článků