Hlavní obsah

Příspěvek na mobilitu dostanou i pacienti s demencí

17. 8. 2021, 21:12
Právo, Pavel Cechl

Těžká demence, k níž dochází v důsledku některých chorob, třeba Alzheimerovy nemoci, komplikuje nemocným lidem život v mnoha směrech. Obzvláště když se k ní přidají i problémy s chůzí vedoucí až k nutnosti pohybu za pomoci vozíku.

Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Ilustrační snímek

Článek

K tomu jsou ale často zapotřebí i další pomůcky, jako například nájezdové rampy na schody. Od příštího roku získají lidé žijící s demencí nárok na příspěvek, který jim koupi těchto zařízení dovolí. Ministerstvo práce a sociálních věcí k tomu připravuje prováděcí vyhlášku.

Trvalý život mezi čtyřmi stěnami není dobrý pro nikoho. Pokud se shodneme na tom, že lidem s jakoukoli nemocí je nejlépe doma, pak bychom se měli snažit o zajištění komfortu nejenom pro nemocného, ale také pro jeho pečujícího.
Martina Mátlová, Česká alzheimerovská společnost

„Naše zkušenost dlouhodobě ukazuje, že někteří lidé s demencí v těžších stadiích nemoci například vůbec nemohou opustit byt – v domě není výtah a takzvaný schodolez je pro pečujícího příliš drahý,“ konstatovala ředitelka České alzheimerovské společnosti Martina Mátlová.

Výše náborových příspěvků roste až na dvojnásobek

Finance

Peníze ale nemocní a lidé, kteří o ně pečují, potřebují v souvislosti s chorobou i na jiné věci, například na bezbariérové úpravy koupelen, bytů či na pomůcky usnadňující koupání, třeba zvedací systémy.

Schodolez i koupelna

„Je přitom jasné, že trvalý život mezi čtyřmi stěnami není dobrý pro nikoho. Pokud se shodneme na tom, že lidem s jakoukoli nemocí je nejlépe doma, pak bychom se měli snažit o zajištění komfortu nejenom pro nemocného, ale také pro jeho pečujícího,“ dodala Mátlová s tím, že domácí péče je pro stát stále levnější než v instituci. A právě s tím má pomoci novela vyhlášky o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, která navazuje na příslušnou novelu zákona.

„Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku budou mít od ledna i osoby s těžkou demencí neschopné chůze a odkázané na mechanický vozík, pokud ho předepsal příslušný lékař, nebo s těžkou demencí provázenou těžkým syndromem geriatrické křehkosti a imobility,“ potvrdil Vladimír Dostálek z tiskového odboru ministerstva.

V USA schválili nový lék na Alzheimerovu chorobu

Amerika

Novela vyhlášky předložená do připomínkového řízení po­dle něj předpokládá, že tito lidé dostanou příspěvek mimo jiné na pořízení nájezdových ližin, přenosných ramp, schodolezů, zvedacích plošin a systémů, dodatečné úpravy motorového vozidla či stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a toalety.

Potřeba jsou i další kroky

Martina Mátlová novelu vyhlášky vítá. Lidem s těžkou demencí a jejich rodinám, které o ně pečují, by ale podle ní do budoucna pomohly i další kroky. Rodinní pečující si většinou neberou dovolenou, starají se 24 hodin denně – zastupují práci zdravotníků, pečovatelů, doprovázejí své blízké k lékařům, na úřady a do toho zajišťují standardní chod domácnosti.

„S tím souvisí, že by se stát měl snažit rozšířit finančně dostupné terénní služby, které přinesou podporu šitou na míru potřebám konkrétního člověka přímo v jeho domácnosti,“ řekla Mátlová. Může se jednat o odlehčovací péči, osobní asistenci a podobně. To vše samozřejmě s ohledem na specifické potřeby a projevy lidí při demenci.

Reklama

Výběr článků