Hlavní obsah

Přihrál jsem jim kšeft, pomohli nám ve volbách, naznačil Thoma na nahrávce

31. 10. 2012, 3:18 – České Budějovice
Právo, Pavel Orholz

Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma z Hnutí občané pro Budějovice (HOPB), který je kvůli podepsání dodatku smlouvy s počítačovou firmou BIT Servis stíhán za dva trestné činy, několikrát prohlašoval, že ze smlouvy neměl žádný prospěch. Nyní se však ukazuje, že možná nemluví pravdu.

Nahrávka rozhovoru primátora Thomy a radního ŠestákaVideo: Právo

 
Článek

Na nahrávce z období před obviněním, kterou má Právo k dispozici, sám v rozhovoru se senátorem Jiřím Šestákem konstatuje, že se firma BIT Servis podílela na kampani HOPB do komunálních voleb v roce 2010.

„My ten problém máme mocnější, že BIT Servis s náma nějak spolupracoval v rámci volební kampaně. Já už si nepamatuju, co vyřizovala Ivana, musíme počkat, až se vrátí z Chorvatska,“ říká Šestákovi Thoma na nahrávce, která unikla z jednání členů HOPB.

Je to naprosto rozdílné tvrzení, než uvedl například na přímou otázku Práva po obvinění v rámci tiskové konference 6. září. Tehdy se o sponzoringu ohledně volební kampaně firmou BIT Servis vyjádřil jako o naprostém nesmyslu.

„Pane redaktore, nic mi o tom není známo a o tuto spekulaci se pokoušel už pan policejní komisař, a jelikož není uvedena ani ve sdělení obvinění, tak ani jemu se tato šílená fantazie nepodařila prokázat,“ odpověděl tehdy primátor.

Je to blábol, trvá na svém Thoma

Na dotaz Práva reagoval v úterý Thoma obdobně. Argumentuje i tím, že všichni sponzoři kampaně HOPB byli transparentně zveřejněni.

„Nahrávku považuji za absolutní blábol. Volební kampaň Hnutí občané pro Budějovice má náklady a výdaje, které jsou zveřejněny na stránkách HOPB. Autentičnost těchto dokumentů prověřovala i policie. Společnost BIT Servis neposkytla HOPB žádný dar ani finanční pomoc na kampaň,“ poznamenal Thoma.

Prý si umí představit, že jeho stranu někdo nařkne ze spolupráce s marťany. „Kdyby s Hnutím občané pro Budějovice spolupracovala strana svobodných marťanů, je to úplně to samé. Kdybych teď a v této chvíli říkal něco podobného, také byste se mě přišli zeptat, jestli nám dali peníze na volební kampaň?“ dodal.

Senátor Šesták chtěl vzít médiím vítr z plachet

Z nahrávky také vyplývá, že o spolupráci na kampani slyšel senátor a současný radní za HOPB Jiří Šesták, který se za primátora po obvinění postavil na zastupitelstvu. Na nahrávce mu radí, jak informovat média, ještě před policií. „A nejde teda tohleto předběhnout a udělat nějakou tiskovku,“ říká primátorovi Šesták.

Na rozdíl od Thomy si rozhovor vybavil. „V rozhovoru jsem pouze navrhoval primátorovi, aby udělal tiskovou konferenci a začal o věci transparentně mluvit. Ohledně poslední věty primátora, kde mluví o možné účasti BIT Servisu na volební kampani, nemám informace. V HOPB nemám na starosti finance nebo sponzoring. Byl jsem přesvědčený, že poslední narážku o BIT Servisu myslí ironicky,“ reagoval.

V případě, že se Thoma v rozhovoru se Šestákem neplete, byla by situace ještě horší o to, že kampaň v roce 2010 vyhrálo HOPB i díky slibům voličům, že bojují proti korupci a kmotrům.

Toho si byl vědom i primátor, když Šestákovi sdělil: „Přeci to bude pěknej titulek ve všech novinách, primátor Budějovic, který tady vyřvává o transparentnosti a podvodnosti, je obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, protože naprosto netransparentně podepsal zakázku za desítky miliónů korun.“

Nejsem tady jediná Ivana, tvrdí náměstkyně

Náměstkyně Ivana Popelová (HOPB) v reakci tvrdila, že Ivan je víc a primátor nemusel myslet zrovna ji. Je však mezi radními za tuto stranu toho jména jediná.

Thoma je obviněn za podpis dodatku smlouvy se společností BIT Servis ze zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a zločinu porušení povinnosti při správě cizího majetku, za což hrozí až deset let vězení.

Podle policie primátor překročil svou pravomoc tím, že přidělil nadlimitní zakázku bez výběrového řízení a městu učinil smluvní závazek 37 miliónů korun. Podpisem na smlouvě údajně způsobil městu České Budějovice škodu za téměř pět miliónů. Thoma řekl, že obvinění jsou nepravdivá, proti stíhání podal stížnost. Smlouvami s BIT Servisem se zabýval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který městu vyměřil pokutu 1,3 miliónu.

Přepis rozhovoru Thomy a Šestáka
Juraj Thoma: „To víš jako, přeci to bude pěknej titulek ve všech novinách, primátor Budějovic, který tady vyřvává o transparentnosti a podvodnosti, je obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, protože naprosto netransparentně podepsal zakázku za desítky miliónů korun.“
Jiří Šesták: „A nejde teda tohleto předběhnout a udělat nějakou tiskovku a že atd., aby správně tyhle titulky nebyly? Jo, tak jako ulomit... že už vlastně se nedá tak k tomu napsat ten titulek. Takže heleďte, tohle a tohle, takže abychom předešli nějakým snahám o senzaci, jedná se o to a o to...minimálně tak to je.“
Juraj Thoma: „My ten problém máme mocnější, že BIT Servis s náma nějak spolupracoval v rámci volební kampaně. Já už si nepamatuju, co vyřizovala Ivana, musíme počkat, až se vrátí z Chorvatska.“

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků