Článek
Mystic Sk8 Cup patří podle pořadatelů k největším skateboardovým závodům v Evropě a řadí se mezi nejdéle fungující akce svého druhu na světě. Soutěž se koná už od roku 1994 a je součástí mezinárodní série World Cup Skateboarding.
Na výroční ročník mají dorazit celkem dvě stovky závodníků z celého světa včetně špiček tohoto sportu, například držitele rekordních 23 medailí z mezinárodní sportovní akce X Games a nejstaršího skateboardisty, který se kdy účastnil olympijských her Andyho MacDonalda, dále dánského profesionálního skateboardisty Runea Glifberga nebo skateboardisty Omara Hassana z Kalifornie.
Na seznamu přihlášených sice dominují muži, ženy-skateboardistky však mají také své zastoupení. Síly tu jezdci poměřují v tradičních disciplínách street (překážky jako ve veřejném prostoru) a bowl (překážka ve tvaru podobném prázdnému bazénu s oblými stěnami a dnem).

V Praze na Štvanici se sešlo kolem 200 závodníků.
Ukázat světu, co dokážu
Na páteční kvalifikaci, kterou sledovaly i Novinky, nechyběly mezi dospělými soutěžícími ani odvážné děti.
Třeba dvanáctiletý Jonas z Nizozemska, který se s rodiči vydal do Prahy kvůli závodu vůbec poprvé. Jezdit na skatu začal před čtyřmi lety. „Podle mě je to hrozně cool, prostě jedete ven a potkáte se u toho se spoustou lidí a je to velká zábava,“ vysvětloval, co ho na prkně baví.
Přiznává, že to může být i trochu nebezpečná aktivita, ale on se moc nebojí, snad jen když jede hodně rychle. „Když děláš triky a zvládneš je, je to hodně uspokojující, že to dokážeš a překonáš strach,“ popisoval.
Co na jeho zálibu říkají rodiče, se jich prý raději moc neptá. „Ale asi jsou s tím v pohodě, jinak by mě sem nepustili,“ smál se mladík, kterého za chvíli čekala jízda, při které musel během dvou minut předvést, co umí.

Na 30. výročí závodu dostal skatepark vylepšenou podobu.
Na soutěže jezdí často, už jich za sebou má několik desítek a řadu z nich i vyhrál. Jak ale roste, v jeho kategorii přibývají šikovní jezdci a je pro něj těžší se prosadit. Akce si tak jezdí hlavně užít, a ne nutně urvat cenu.
„Je to docela velká soutěž, jsem nadšený, že tady v Praze můžu být, chci ukázat světu, co dokážu,“ shrnul hrdě svou účast. Líbil se mu mimo jiné také zdejší skatepark.
Ten prošel po deseti letech rekonstrukcí, dostal nový design a nové překážky. „Kromě moderních technických prvků nabízí i prostor pro kreativní a progresivní jízdu,“ doplnili k němu pořadatelé závodu.
Bez úrazů se to neobejde
Vylepšený skatepark se zastřešením si pochvaloval i jeden ze sorty starších závodníků, čtyřicetiletý Martin z Plzně. „Letos je to o hodně větší, jsou tu mnohem větší překážky, je to těžší a rychlejší, takže v podstatě lepší. Je to super,“ konstatoval.
Letošní konkurence na světovém poháru je podle něj obrovská a tentokrát tu sám sebe vidí spíš jen „do počtu“. „Jezdím sem každý rok, je to velká, světová akce a vždycky se toho chci zúčastnit,“ vysvětloval jezdec, proč i tak přijel.
Skateboarding začal zkoušet už ve školce. „Baví mě na tom úplně všechno, ten životní styl, jízda, kreativita, překonávání strachu,“ vyjmenoval. Pojí se ale také s rizikem možných úrazů. Sám jich už zažil bezpočet.
„Ano, měl jsem už hodně úrazů, třeba výrony kotníku, zlomený nárt, kolena, natažené vazy, mám podruhé sešroubované zápěstí a další úrazy. Ale asi mi to za to pořád stojí,“ usmíval se Martin.

Snímek z pátečního závodního dne
Za zmínku podle něj stojí i obří venkovní vertikální rampa, která tu nově vyrostla. V rámci sobotního programu ji otestují jak závodníci, tak sedmička skateboardových legend na exhibici od 17:30 hodin.
V neděli se pak ve skateparku bude pokračovat v závodech a na řadu přijde finále. „Vítězové disciplín si mezi sebou rozdělí celkovou dotaci 33 000 USD (cca 697 tisíc Kč),“ informovali pořadatelé.
Třídenní festival doplňuje hudební program v podobě koncertů zahraničních a domácích kapel a dýdžejů. V areálu je také k vidění průřez devětadvaceti předchozími ročníky akce na vystavených fotografiích.