Hlavní obsah

Praha zakáže vozítka segway na chodnících v centru

31. 5. 2016, 10:14 – Praha

V centru Prahy bude omezen provoz vozítek segway. V úterý se na tom jednomyslně usnesli pražští radní. Segway nebude smět do pražské památkové rezervace, konkrétně na chodníky, cyklostezky ani do pěších a obytných zón.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Vozítka Segway na Staroměstském náměstí v Praze

Článek

Regulaci město obstará formou nařízení, které schvaluje rada. Zatím není jasné, od kdy začne zákaz platit.

Po schválení nařízení bude zakázáno používat segway na území Pražské památkové rezervace a na přilehlém území, a to včetně lokality ohraničené ulicemi Legerova, Rumunská, náměstí Míru a Anglická.

Nařízení se nebude vztahovat pouze na policisty nebo strážníky městské policie, kteří vozítka využívají. Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, kdy zákon vymezil a definoval, co to je segway. Do té doby na ně zákon pohlížel jako na chodce.

Na Kampu již segway nesmí

Praha měla připraveny tři varianty zákazu. Kromě výše uvedené vybrané verze také pracovala s možností, kdy by vozítka nesměla jezdit v oblasti, kde je zároveň zákaz vjezdu aut nad 3,5 tuny, tedy území Prahy 1 a 2, případně zákaz vjezdu aut nad šest tun. Město také pracovalo s verzí, že by vytvořilo seznam ulic, kam by vozítka nesměla.

Na provoz vozítek si dlouhodobě stěžovali obyvatelé a radnice Prahy 1. Právě tady jich jezdí nejvíce. Praha 1 dříve navrhovala, aby mohla jezdit jen ve vymezených oblastech, navíc s povolenkami a vybavená GPS. Zakázala už vjezd do průchodu Richterova domu mezi Michalskou ulicí a Malým náměstím. Od srpna loňského roku platí zákaz také pro Kampu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků