Hlavní obsah

Praha po letech opět vyvěsí tibetskou vlajku

4. 3. 2019, 14:09 – Praha

Pražský magistrát letos během akce Vlajka pro Tibet vyvěsí na své budově tibetskou vlajku. Na budově úřadu bude od 8. do 11. března. Novinářům to v pondělí po jednání radních řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí.

Článek

Tibetskou vlajku město v uplynulém volebním období pod vedením bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO) nevyvěšovalo. Kromě tibetské vlajky letos zavlají na magistrátu vlajka Severoatlantické aliance nebo romská vlajka v rámci připomínky romského holokaustu.

"Naše země si prožila dvě totality, takže myslím si, že ta podpora v tomto případě je jednoznačně namístě," řekl Hřib. Vedení města se zároveň v rámci akce setká s předsedou tibetské exilové vlády Lobsangem Sangayem.

Začalo rovněž jednat s Pekingem o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s čínským městem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současné vedení Prahy odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

"Tento článek do dohody mezi dvěma městy vůbec nepatří. Jedná se o záležitost zahraniční politiky a Praha se pod vedením našich předchůdců nechala úplně zbytečně zatáhnout čínskou stranou do těchto záležitostí, které tam nemají vůbec místo," řekl Hřib. Čínské straně Praha podle primátora odeslala záměr zahájit jednání.

Vlajka NATO, romská vlajka...

Praha rovněž vyvěsí k 20. výročí vstupu České republiky do NATO 12. března vlajku Aliance, v srpnu vyvěsí v rámci připomínky romského holokaustu romskou vlajku. Na budově magistrátu bude v srpnu i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride.

V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajku, zatím ještě nebylo rozhodnuto, jaká bude. Poslední dvě vlajky navrhl vyvěsit podle svých slov opoziční zastupitel Tomáš Portlík (ODS).

Vždy budou viset nad vchodem do budovy magistrátu na Mariánském náměstí a na budově Škodova paláce v Jungmannově ulici.

Reklama

Výběr článků