Hlavní obsah

Praha 8 odmítla výškové domy v Ďáblicích a víc pater u současných

13. 3. 2019, 16:50

Praha 8 nesouhlasí s novou výstavbou, případným prodejem pozemků nebo navýšením počtu pater domů na sídlišti Ďáblice. Odmítavé stanovisko ve středu schválili zastupitelé městské části. Důvodem je snaha zabránit stavbě výškových budov se stovkami bytů, kterou plánuje firma CPI Reality podnikatele Radovana Vítka.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Proti výstavbě protestují dlouhodobě i místní obyvatelé. Institut plánování a rozvoje (IPR) zpracovává pro sídliště územní studii, kterou dokončí letos. Radnici a obyvatelům se první výstupy studie ale nelíbí.

Místostarosta Jiří Vítek (Patrioti pro Prahu 8) na začátku projednání budoucnosti sídliště uvedl, že radnice požaduje zachovat počty pater současných budov, odmítá zahušťování sídliště dalšími domy nebo že nesouhlasí s nahrazením budov s občanskou vybaveností domy s jinou funkcí.

Z prvotních výstupů územní studie vyplývá, že architekti rozdělili sídliště na vnitřní část, kde se stavět nemá, a na vnější. Právě na jeho okraji navrhuje výstavbu domů s maximální výškou šesti pater.

Plán výstavby se ale radnici ani obyvatelům nelíbí. "Chceme nějakou koncepci, ale která to sídliště ochrání. Nám se zdá, že to tak není," řekl radní Tomáš Slabihoudek (TOP 09 a STAN).

„Mysleli jsme, že někdo upadl na hlavu”

Na jednání zastupitelů vystoupila řada obyvatel Ďáblic. Kromě zmíněné výstavby kritizovali, že ve studie prý neřeší parkování, ochranu před letním přehříváním sídliště nebo nakládání s dešťovou vodou. "Když jsme viděli první návrhy CPI, mysleli jsme si, že někdo upadl na hlavu. A ejhle! Ze čtyř megalomanských domů se stane dvacet domů," řekla obyvatelka Iva Štětovská. Někteří kritizovali přístup IPR při vytváření studie.

Zastupitel Prahy 8 a hlavního města Radomír Nepil (ANO) řekl, že navrhne projednat téma ďáblického sídliště na příštím jednání zastupitelů hlavního města.

Zastupitelé Prahy 8 o budoucnosti sídliště hlasovali již v roce 2017. Také tehdy výstavbu věžáků odmítli. Minulé vedení radnice loni před volbami uvedlo, že bude chtít, aby na sídliště byla vytvořena stavební uzávěra. Na dnešním jednání zaznělo, že ale o její vyhlášení nezažádalo a ani ji nijak neiniciovalo.

Domy mají vyrůst na místě stávajících objektů na několika pozemcích, a to v Šimůnkově a Čumpelíkově ulici, mezi Tanvaldskou a Střelničnou a ve Frýdlanstské ulici. Podle zápisu ze setkání investora s obyvateli má ve čtyřech domech vzniknout několik stovek bytů.

Reklama

Výběr článků