Poslanci vyšlapali přes 80 tisíc pro tělesně postižené

V pátek v Poslanecké sněmovně skončil několikadenní charitativní závod na trenažéru handbiku pro vozíčkáře. Poslanci a zaměstnanci dolní komory od startu závodu v úterý vybrali 80 500 korun, které věnují Svazu tělesně postižených Hrabyně.

Charitativní závod poslanců a zaměstnanců Sněmovny na handbike trenažéru. Přihlíží předsedkyně komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09)

„Na začátku panovala určitá nedůvěra, zda tu v oblecích a šatech můžeme jezdit. Nakonec se na kolo často čekala fronta. Vybralo se 80 500 korun od poslanců a zaměstnanců, které poputují do organizace, již vylosoval vítězný poslanecký klub, kterým je STAN. Peníze půjdou na Svaz tělesně postižených Hrabyně,“ řekl v pátek po čtyřech dnech trvání závodu poslanec ANO Patrik Nacher, který byl označen za „duchovního otce“. Startovné bylo pět set korun.

Charitativní závod o pohár Patrika Jahody, jenž na handbiku v kategorii vozíčkářů s nejtěžším handicapem reprezentuje Česko na vrcholné světové úrovni, odstartoval v úterý pod záštitou předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Handbike trenažér do dolní komory zapůjčil Nacher.

Podle kancléře Sněmovny Martina Plíška i po skončení soutěže trenažér po dohodě s Nacherem v dolní komoře parlamentu zůstane, aby si ho mohli vyzkoušet třeba další zákonodárci, kteří tento týden ve Sněmovně nebyli. Nevyloučil, že by se podobná akce mohla v budoucnu opakovat.

Mezi poslaneckými kluby zvítězili zákonodárci vládního hnutí STAN. Druhou příčku obsadilo opoziční ANO a pomyslnou bronzovou medaili získali poslanci ODS. Poslanci závodili podle Nachera často nejen mezi kluby, ale také uvnitř klubů mezi sebou.

Na handbiku, což je speciálně upravené jízdní kolo na ruční pohon, které umožňuje pohyb lidem s pohybovým postižením, zákonodárci a pracovníci Sněmovny projeli pražskou desetikilometrovou trasu od vltavského nábřeží přes Staré město i magistrálu na Václavské náměstí.