Hlavní obsah

Poslanci podpořili užívání konopí k léčbě

8. 6. 2012, 13:09

Používání konopí k léčebným účelům možná bude legální, bude-li pořízeno na lékařský předpis. Konopí by měli dodávat do lékáren licencovaní výrobci a pěstitelé. Počítá s tím poslanecká novela zákona o léčivech, kterou v pátek Sněmovna v prvním kole podpořila.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Novelu předložili poslanci ze všech sněmovních stran v čele s předsedkyní dolní komory Miroslavou Němcovou (ODS). Šéfka Sněmovny zdůraznila, že novela má umožnit "pouze striktně léčebné využití konopí pro některé závažné stavy nemocných" a v žádném případě neznamená legalizaci marihuany.

Konopí by podle Němcové ulevilo od bolesti lidem s rakovinou, Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou, atopickým ekzémem nebo lupénkou. "V případě odmítnutí novely si tito lidé budou konopí stejně pěstovat nebo nelegálně kupovat," podotkla Němcová.

Poslanec ODS Igor Svoják připomněl petici za legalizaci marihuany k léčebným účelům, kterou podepsalo kolem 40 tisíc lidí. Uvedl také, že k léčebnému využití je už možno užívat opium. Konopné přípravky se už využívají při léčbě artrózy a revmatismu, pomáhají i epileptikům.

Léky by měla hradit pojišťovna

Novinka by měla začít platit od příštího roku. Konopí by mělo dodávat tři až deset českých farem, které ovšem budou muset k provozu získat licenci. Jejich udělování má mít na starost Státní ústav pro kontrolu léčiv, který bude zároveň od farem konopí vykupovat.

O tom, zda pacient ke své léčbě potřebuje léčebné konopí, rozhodne lékař. Přípravek má být vydán na elektronický předpis, aby se předešlo jeho padělání nebo zneužívání. Konopné léky by měla hradit či na ně alespoň přispívat pojišťovna. Jinak by podle odborníků neměla novela smysl a lidé by se nadále ke konopí dostávali svépomocí.

Podobný systém funguje například v Izraeli, kde měsíční dávka přijde maximálně na pět procent nejnižšího příjmu. Pro léčebné účely se konopí legálně užívá také například v Kanadě a dalších deseti státech.

Reklama

Výběr článků