Článek
Výše odměny vyplývá z údajů, které podle zákona o svobodném přístupu k informacím poskytlo policejní prezidium občanovi, který si o to zažádal. Novinky mají kopii tohoto dokumentu k dispozici. Pravost údajů redakci ve středu potvrdil mluvčí prezidia Jozef Bocán. Ten nechtěl výši odměn svého šéfa nijak komentovat, protože o nich rozhodoval ministr.
„Výše odměn pro policejního prezidenta nijak nevybočuje z toho, jaké odměny nejen za této vlády, ale i dlouhodobě dostávají nejvyšší představitelé bezpečnostních sborů. Martin Vondrášek je vrcholový manažer, který řídí téměř 50 tisíc policistů a občanských zaměstnanců a nese za jejich mimořádně důležitou práci odpovědnost,“ napsal ve čtvrtek Novinkám přes svého mluvčího ministr Rakušan.
Podle údajů poskytnutých policejním prezidiem dostal Vondrášek v roce 2023 celkem 650 tisíc korun, loni jeden milion a 40 tisíc. Bylo to přitom v roce, kdy policejní prezident a jeho podřízení čelili opakovaně kritice za postup policie před tragickou střelbou na Filozofické fakultě UK v Praze před Vánocemi roku 2023.
Loni také řadoví policisté protestovali kvůli nízkým platům a žádali jejich zvýšení. I přes původní Rakušanovy sliby, že se tak stane už od října, se tak stalo až od letošního ledna, a to o 2500 korun měsíčně.
Ostatní si nijak zásadně nepolepšili
Rakušan k odměně policejního prezidenta doplnil, že policie řeší v posledních letech velmi náročné úkoly, ať už v souvislosti s válkou na Ukrajině nebo obecně se zhoršenou mezinárodní situací. „Významné bylo i nasazení při povodních v loňském roce. Výše odměn pro Martina Vondráška tomuto mimořádnému nasazení odpovídá,“ připomněl ministr loňskou zářijovou mimořádnou událost na Moravě a ve Slezsku.
Letos si od něj Vondrášek zatím vysloužil za svou práci šéfa policejního sboru za první čtyři měsíce 250 tisíc korun. Podobnou částku, přesněji 200 tisíc korun, dostal Vondrášek na odměnách i v době tragické střelby na fakultě, tedy za čtvrté čtvrtletí roku 2023, hned v následujícím prvním čtvrtletí loňského roku pak obdržel 225 tisíc.
U ostatních vysokých funkcionářů policie včetně náměstků či krajských ředitelů se odměny loni pohybovaly zhruba na stejné úrovni jako o rok dříve a u nikoho zásadním způsobem nevybočily z průměru oproti jiným letům.
Předloni obdrželi čtyři náměstci policejního prezidenta od svého šéfa odměny celkem v rozmezí od 315 do 325 tisíc korun, tedy zhruba poloviční částky než Vondrášek od Rakušana. Loni si náměstci vysloužili 310 až 320 tisíc korun, zatímco prezident takřka trojnásobek. Letos dosud obdrželi všichni čtyři shodně každý 90 tisíc.
U krajských policejních šéfů se odměny předloni pohybovaly od 195 tisíc (Liberecký kraj) do 270 tisíc korun (Jihomoravský kraj), vesměs byly kolem 235 tisíc. Loni se tyto částky takřka nezměnily a byly v rozsahu od 190 tisíc (Karlovarský kraj) do 275 tisíc korun (Ústecký kraj). Letos zatím od ledna do konce dubna obdrželi krajští policejní ředitelé částky od 60 do 70 tisíc korun.
„Výše odměn poskytnutých ředitelům krajských ředitelství a náměstkům policejního prezidenta je v letech plně srovnatelná, bez zásadnějších výkyvů. Respektuje přitom nejen objem finančních prostředků, které pro tento účel máme k dispozici, ale především zohledňuje rozsah vykonávaných činností na těchto postech, stejně tak míru odpovědnosti, velikost svěřeného teritoria, počet řízených pracovníků a v neposlední řadě i plnění služebních povinností,“ komentoval výši odměn pro policejní manažery mluvčí prezidia.
„Mezi nejlépe placenými nejsme“
„Je nezbytné zdůraznit, že uvedené částky považujeme za adekvátní a srovnatelné s těmi, které jsou obvyklé i na jiných obdobných pozicích ve státní správě či bezpečnostních sborech,“ podotkl Bocán.
Doplnil, že podle nedávno zveřejněných dat společnosti Hlídač státu se nikdo z policejních funkcionářů nevyskytuje v přehledu top 10 nejlépe placených manažerů ve státní správě.
Policejní prezidium podle dokumentů rozdělilo celkově na odměnách za poslední tři roky nejvíce v roce 2022. Tehdy šlo o částku 43,21 milionu korun. Předloni to bylo přes 41,2 milionu, loni 37,4 milionu, letos zatím za čtyři měsíce necelých 10,7 milionu.
Nejvyšší jednorázovou odměnou bylo loni 200 tisíc korun, nicméně v podkladech prezidia není uvedeno, komu byla udělena. Níže uvedený box obsahuje oficiální odůvodnění, jakým Rakušan vysvětlil výši loňských odměn pro Vondráška, a které Novinkám zaslalo ministerstvo vnitra.
Čím ministr vnitra Vít Rakušan zdůvodnil loňské odměny policejnímu prezidentovi
- Za splnění mimořádných a zvlášť významných úkolů v oblasti zajišťování veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti na území České republiky, a to konkrétně v souvislosti s realizací bezpečnostních opatření k zajištění významných mezinárodních akcí na území české republiky a bezpečnosti chráněných osob při jejich pobytu na území České republiky (např. konference GLOBSEC)
- soustavný podíl na preventivních aktivitách k ochraně měkkých cílů a realizaci opatření k připravenosti policie na útok aktivního útočníka
- realizaci zvýšených opatření policie v souvislosti s vyhlášeným 1. stupněm ohrožení terorismem
- přínos při personální a ekonomické stabilizaci bezpečnostního sboru
- za osobní podíl na meziresortní spolupráci s Armádou ČR v oblasti krizového řízení
- rozvoj letecké podpory a spolupráci policie při hašení požáru v Bulharsku
- činnost hlídek policie během prázdnin v turistických oblastech na Balkáně
- spolupráci policie během Olympijských her v Paříži a mistrovství Evropy ve fotbale.
- za splnění mimořádných a zvlášť významných úkolů, zejména v oblasti zajišťování veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti na území České republiky, a to konkrétně v souvislosti s meziročním poklesem registrované kriminality o 5 %, celkovou objasněností kriminality ve výši 53,2 %, poklesem podílu nejzávažnější trestné činnosti
- v souvislosti s nadstandardní činností policie v oblasti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a preventivních aktivit policie vedoucích k meziročnímu snížení počtu usmrcených osob (-4 %) a těžce zraněných osob (-11,5 %) v oblasti dopravní nehodovosti
- v souvislosti s úspěšnou činností policie v oblasti nelegální migrace přispívající k meziročnímu poklesu tranzitní nelegální migrace o 92 %
- za splnění mimořádných a zvlášť významných úkolů v oblasti zajišťování veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti na území České republiky, a to konkrétně zejména v souvislosti s postupnou implementací projektu "velitel policie" na všechna krajská ředitelství policie
- realizaci druhé etapy součinnostního opatření v rámci prevence šíření afrického moru prasat
- za spolupráci se Státní veterinární správou při realizaci mimořádných veterinárních opatření vydaných v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku
- za iniciativní přístup k řešení personální stabilizace bezpečnostního sboru
- proaktivní přístup k řešení násilných projevů ve školských zařízeních a k ochraně měkkých cílů na území České republiky
- v souvislosti s rozpracováním podnětů směřujících k optimalizaci vykonávaných agend ze strany Policie České republiky.