Hlavní obsah

Počet případů spalniček překročil stovku

30. 4. 2018, 11:54

Lékaři do pátku minulého týdne evidovali v ČR již 103 případy spalniček. Vysoce infekční onemocnění se vyskytuje zejména v Praze (70 případů) a ve Středočeském kraji (13 případů). V dalších regionech jde prozatím o jednotlivé nemocné.

Foto: Profimedia.cz

Spalničky (ilustrační foto)

Článek

V Libereckém kraji zaznamenali hygienici šest případů spalniček, v Pardubickém pět, Jihomoravském čtyři, v Jihočeském a Královéhradeckém po dvou a v Plzeňském jeden. V ostatních krajích nebyl výskyt spalniček zaznamenán.

Před týdnem byla kvůli kontaktu personálu se spalničkami uzavřena lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol. Uzavřený má být do příštího víkendu. Zdravotnická záchranná služba proto vozí pacienty do jiných pražských nemocnic. Pomoc od 4. května přislíbila záchranné službě i armáda. [celá zpráva]

Imunita postupně slábne

Očkování proti spalničkám je v Česku povinné, je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. K zajištění kolektivní imunity je podle odborníků nutná proočkovanost nad 95 procenty, současná je asi 90 procent. Imunita vzniklá očkováním může po 30 až 40 letech postupně slábnout. V Česku se očkuje proti spalničkám od roku 1969. Úmrtí na tuto nemoc v ČR nebylo zaznamenáno od roku 1980.

Názory na prospěšnost očkování se liší, někteří lidé je odmítají a část rodičů ho odkládá do vyššího věku dítěte. Neočkované děti nepřijímaly školky, rodičům hrozí i pokuta.

Nemoc začíná podobně jako nachlazení horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se objeví bělavé tečky se zarudlým okolím, po několika dnech červená vyrážka, která začíná vzadu na krku a šíří se na obličej, břicho i končetiny.

Počty případů spalniček
Praha70
Středočeský13
Jihočeský2
Plzeňský1
Karlovarský0
Ústecký0
Liberecký6
Královéhradecký2
Pardubický5
Vysočina0
Jihomoravský4
Olomoucký0
Zlínský0
Moravskoslezský0
Celkem103
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků