Hlavní obsah

Po deštích musí lidé ve Volarech převařovat vodu

18. 6. 2020, 11:05

Lidé ve Volarech na Prachaticku by neměli používat pitnou vodu bez převaření. Rozhodla o tom krajská hygienická stanice kvůli tomu, že po intenzivních deštích došlo ke zhoršení kvality vody ve zdroji Volary-Sněžná. Informovala o tom ve čtvrtek místostarostka Jana Bártová.

Foto: , Novinky

Ilustrační foto

Článek

Zákaz hygieniků platí od středy 17. června. „Lidé by neměli používat vodu bez převaření, s převařením by to neměl být problém. Hygiena nařídila Čevaku (vodárenská společnost; pozn. red.), že pro jistotu má dát před školy cisternu. Nemám informaci, že by lidé měli zdravotní problémy. Čevak postupně nabírá vzorky, aby se zjistilo, jestli už je ta voda v pořádku,” řekla Bártová.

Výsledky by mělo mít město v pátek. Podle místostarostky se problém týká všech obyvatel vyjma těch, kteří mají vlastní zdroje nebo své studny.

Hygienici uvedli, že ve vodě jsou překročené limity mikrobiologických ukazatelů. Firma Čevak v prohlášení uvedla, že se kvalita vody zhoršila kvůli dlouhotrvajícím intenzivním dešťům. Společnost proto odstavila závadné zdroje a zahájila plošné odkalování vodovodní sítě. Čevak denně odebírá vzorky a dělá laboratorní rozbory.

V některých krajích vydatně prší. Meteorologové rozšířili výstrahu

Počasí

„Zkoumají, z čeho to vzniklo, byly dvě možné věci. Jedna dlouhotrvající deště, druhá rozsáhlá havárie vodovodu, asi přes týden nazpět. Potrubí je desítky let staré, ve špatném technickém stavu, stává se, že praská. Je běžné, že za zimu je deset havárií,” řekla Bártová.

Dokud hygienici zákaz nezruší, je podle Čevaku nutné převařovat vodu určenou k pití, vaření, přípravě nápojů, jídel i k čištění zubů. Převařovat ji lidé nemusí, když myjí nádobí v myčce nebo perou v pračce.

Česko zasáhnou silné bouřky s krupobitím a vydatný déšť, varovali meteorologové

Počasí

Již ve středu varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) před vydatným deštěm v krajích Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském.

Reklama

Související témata:

Výběr článků