Článek
V listopadu 1944 se ze Slovenska do Vizovických vrchů a Beskyd přesunuly jednotky partyzánů z brigády Jana Žižky pod vedením majora Dajana Bajanoviče Murzina. Partyzáni si zvolili za novou základnu drnovickou osadu Ploština a samoty v jejím okolí. A odtud podnikali záškodnické akce.
„Na jaře 1945 však do partyzánského oddílu pronikli dva placení konfidenti gestapa – Oldřich Baťa ze Zlína a František Machů ze Zlámance. Přesně 18. dubna zběhli z hlídky a dostali se do Zlína na gestapo a na základě jejich informací byla uspořádána trestní akce německého policejního komanda SS a speciální protipartyzánské jednotky Josef,“ přiblížila vedoucí Národního kulturního památníku (NKP) Ploština Radka Brtišová.

Národní památník na Ploštině
Partyzáni byli včas varováni a podařilo se jim utéct do lesa pod Klášťov. Pasekáři zůstali v domnění, že když gestapo partyzány nenajde, tak se jim nic nestane. Opak byl ale pravdou.
Němci prohledávali domy, vyslýchali, rabovali, rozbíjeli. Brali jídlo, oblečení, cennosti, dobytek. Pasekáře mučili a stále chtěli vědět, kde jsou partyzáni.
Postupně obyvatelům osad začali zapalovat domy, zahánět je do nich, střílet a zaživa je upalovali. Na Ploštině bylo 19. dubna 1945 vypáleno deset usedlostí a zastřeleno či upáleno zaživa 24 lidí, z nichž jedna byla žena.
Za několik dnů po akci v Ploštině, přesně 23. dubna, nacisté obklíčili nedaleký Prlov. „Po výsleších vyčlenili skupinu obyvatel, které označili za spolupracovníky partyzánů. Byli donuceni projít vesnicí ke svým domovům, které nacisté zapálili a jejichž obyvatele do nich zahnali,“ uvedla vedoucí památníku. V Prlově zahynulo 23 místních občanů.
Tímto aktem Němci neskončili, 2. května zaútočili na osadu Vařákovy paseky poblíž Lačnova. Z osmnácti obyvatel osady nacisté zabili šest lidí.
„Ostatní byli hnáni naboso do Valašské Polanky, kde na přímluvu farské hospodyně Aurélie Ludwigové byli propuštěni. Jen o několik hodin později bylo území osvobozeno postupující rumunskou a sovětskou armádou,“ sdělila vedoucí památníku s tím, že od roku 1950 na pasekách už nikdo nežije.

Rekonstrukce památníku Ploština
Na Ploštině je od roku 2023 otevřen nově vybudovaný Národní kulturní památník Ploština, v jehož útrobách se lidé dozvědí o osudech obyvatel pasekářských osad Vizovické vrchoviny na konci druhé světové války. Památník je ve správě Muzea jihovýchodní Moravy.
Expozice Tragédie na Ploštině sídlí v nově postaveném objektu zasazeném do terénu. Stavba získala ocenění v soutěži Stavba roku, expozici samotné patří ocenění Muzejní počin roku v soutěži Asociace muzeí a galerií České republiky.