Hlavní obsah

Paroubek nechce na sjezd KSČM, podle Filipa se vymlouvá

14. 5. 2008, 16:49 – PRAHA
Novinky, jov

Mezi šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem a předsedou KSČM Vojtěchem Filipem létají jiskry. Válečnou sekeru vykopal Paroubek, který odmítl jet na komunistický sjezd. Vadí mu například, že KSČM nepodpořila Jana Švejnara a přihlásila s k únoru 1948. Podle Filipa jsou to výmluvy, ČSSD se podle něj bojí skutečné levicové politiky.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (ČSSD)

Článek

Prezidentská volba evidentně stále leží předsedovi ČSSD v žaludku. V dopise Filipovi, kterým se omluvil z účasti na sjezdu KSČM, jenž se koná o víkendu v Hradci Králové, totiž komunistům vytýká, že nepodpořili v prezidentské volbě jeho favorita - Jana Švejnara. Komunisté místo toho navrhli svou kandidátku Janu Bobošíkovou.

„V tomto roce jste rovněž měli jednoznačnou možnost přidat se na stranu demokratických politických stran a vytvořit koalici pro změnu s možností reálné volby Jana Švejnara prezidentem, který byl důstojnou a pro levici mnohem přijatelnější alternativou Václavu Klausovi,“ napsal Paroubek lídrovi komunistů.

Návrh Bobošíkové ČSSD "hluboce zklamal"

„Váš postup, který vyvrcholil návrhem Jany Bobošíkové jako vlastní kandidátky na prezidenta, nás hluboce zklamal, zejména proto, že podle našeho názoru výrazným způsobem přispěl ke zvolení Václava Klause a posílení legitimity současné pravicové vlády,“ vytknul pak v dopise Filipovi.

Paroubkovi také vadí, že se komunisté letos přihlásili k únoru 1948. „KSČM se k událostem únorových dnů roku 1948 natolik kladně přihlásila (a navíc poprvé od roku 1990), že to muselo každého upřímného demokrata hluboce zaskočit,“ napsal v listu předseda sociální demokracie.

Filip: Jsou to výmluvy

Šéf komunistů Novinkám řekl, že považuje Paroubkovu omluvu z účasti na sjezdu za pouhou výmluvu. „Má to rovinu strachu sociální demokracie ze skutečně levicové politiky. To jsou výmluvy, jak ten odkaz na únoru 1948, tak na prezidentskou volbu,“ opřel se do Paroubka.

Filip Novinkám řekl, že na dopis nebude odpovídat. „Je to omluva na mé pozvání, takže to považuji za uzavřené, za vyřízenou věc,“ uvedl. Komunisté podle něj budou reagovat zcela jinak. Pro Paroubka a ČSSD chystají ´překvapení´ na blížícím se sjezdu. „Ta reakce bude na sjezdu. Předpokládáme, že přijmeme rezoluci k voličům a sympatizantům ČSSD,“ prozradil Novinkám Filip.

Dopis Jiřího Paroubka Vojtěchu Filipovi
Vážený pane předsedo,  dovolte, abych Vám poděkoval za Vaše pozvání na sjezd KSČM, který se bude konat ve dnech 17. – 18. 5. 2008 v Hradci Králové, které bohužel nemohu přijmout.  V tomto roce jsme si připomínali 130. výročí vzniku ČSSD a v jeho rámci i nešťastný rok 1948, v jehož důsledku, mimo jiné, tisíce sociálních demokratů skončilo v komunistických žalářích, ba někdy ztratili to nejcennější - svůj život. KSČM se k událostem únorových dnů roku 1948 natolik kladně přihlásila (a navíc poprvé od roku 1990), že to muselo každého upřímného demokrata hluboce zaskočit.   ČSSD ve Vaší straně v mnoha ohledech vidí významného parlamentního partnera v boji proti asociální politice této vlády. Avšak výše zmíněné prohlášení, které odráží ambivalentnost hodnocení neblahých důsledků komunistického hnutí ve světě a v naší zemi Vaší stranou nelze přehlédnout a je nepochybné, že má přítomnost na Vašem sjezdu by právem u části našich voličů, ale zejména u širší veřejnosti vyvolala velmi negativní reakce.   V tomto roce jste rovněž měli jednoznačnou možnost přidat se na stranu demokratických politických stran a vytvořit koalici pro změnu s možností reálné volby Jana Švejnara prezidentem, který byl důstojnou a pro levici mnohem přijatelnější alternativou Václavu Klausovi. Váš postup, který vyvrcholil návrhem Jany Bobošíkové jako vlastní kandidátky na prezidenta, nás hluboce zklamal, zejména proto, že podle našeho názoru výrazným způsobem přispěl ke zvolení Václava Klause a posílení legitimity současné pravicové vlády.   Věřím, že přijmete tento můj dopis s pochopením, neboť je veden upřímnou snahou, jak prohloubit spolupráci našich stran v naší zemi při realizaci společně sdílených hodnot svobody, spravedlnosti a solidarity a při obraně sociálních jistot občanů před frontálním útokem současné pravicové vládní koalice.   S úctou Jiří Paroubek

Reklama

Výběr článků