Článek
„Reakce Svatého otce na Českou republika byla bezprostřední a velmi milá. Sám řekl, že s její návštěvou počítá. Česko zná, zná Moravu i Brno, které navštívil několikrát,“ uvedl Hladík.
S ohledem na to, že se Lev XIV. ujal funkce před pár dny, nelze zatím podle ministra o termínu návštěvy mluvit. Papež se při krátkém setkání neomezil jen na požehnání základního kamene, ale zajímal se i o význam nové chráněné krajinné oblasti.
Ta se rozkládá na soutoku řek Moravy a Dyje. Jde o jedinečnou lužní oblast, známou mezi přírodovědci jako moravská Amazonie.

CHKO Soutok
Hladík zdůraznil, že ministerstvo nechalo desku vyrobit na přání veřejnosti. „Soutok je oblast, kterou navštěvuji často. Při setkání s lidmi vznikl nápad, že by to chtělo mu (Soutoku), po těch 30 letech úvah a diskusí o jeho vyhlášení, požehnat,“ doplnil.
Deska by měla být v nejbližších týdnech umístěna na některém z turisticky nejnavštěvovanějších míst této chráněné krajinné oblasti.
„Samozřejmě by bylo krásné, kdyby jednou Lev XIV. toto místo přímo navštívil. Je to skoro nemožné, ale někdy se sny plní. Třeba to jednou vyjde,“ dodal ministr s úsměvem.
Spor o Soutok ještě řeší Ústavní soud
Požehnání základního kamene potěšilo vedoucího chráněné krajinné oblasti Pálava v Mikulově Jiřího Kmeta, který s kolegy výrobu desky zajišťoval. „Je to moc hezký pocit vidět, že deska, kterou jsme ještě před pár dny měli v kanceláři, je požehnána přímo papežem ve Vatikánu,“ uvedl.

Lanžhot u Břeclavi, CHKO Soutok
Proti vyhlášení CHKO Soutok vystupovala část místních obyvatel, a to s obavami, že jim Agentura ochrany přírody a krajiny bude zasahovat do jejich vlastnických práv. Území bylo podle nich chráněno dostatečně.
Spor o vyhlášení CHKO bude také ještě posuzovat Ústavní soud (ÚS), k němuž podala návrh na zrušení Soutoku skupina poslanců hnutí ANO. Návrh ale nemá odkladný účinek, nový režim by tak měl začít platit od července. Hladík je přesvědčený o tom, že soud stížnost zamítne.
Návrh na vyhlášení Soutoku naopak v minulosti podpořil prezident Petr Pavel.