Hlavní obsah

Osm z deseti Čechů vnímá spory vlády a prezidenta jako problém

Osm z deseti Čechů vnímá spory mezi vládou a prezidentem Petrem Pavlem ohledně účasti hlavy státu na mezinárodních jednáních jako problém. Více než polovina lidí si myslí, že účast prezidenta na mezinárodních akcích by měla být výsledkem společného rozhodnutí hlavy státu a kabinetu. Vyplývá to z výsledků průzkumu Trendy Česka, který pro Českou televizi zpracovala agentura Kantar CZ.

Foto: Novinky

Výsledky průzkumu

Článek

„Jako závažnější problém to vnímají lidé starší třiceti let a pak také ti s maturitou a vyšším vzděláním. Jako závažný problém pro vzájemné fungování vlády a prezidenta vnímají potom spory o účast prezidenta na mezinárodních akcích hlavně voliči opozičních stran. Naopak vládní voliči považují tyto spory za problém v menší míře, i když polovina z nich pořád hodnotí spor jako závažný problém,“ vysvětlila pro ČT analytička agentury Kantar CZ Nikola Stárková.

Více než polovina obyvatel si myslí, že to, jestli se prezident účastní mezinárodních akcí, by mělo být výsledkem společného rozhodnutí jak prezidenta, tak vlády. Čtvrtina se domnívá, že rozhodující slovo by měla mít vláda a necelá pětina se přiklání k tomu, aby se prezident rozhodoval podle vlastního uvážení.

Mezi prezidentem Petrem Pavlem a vládou už několik měsíců trvá spor ohledně složení delegace na červencový summit Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve řekl, že by Pavel neměl být součástí delegace.

Prezident se však od nástupu do funkce doposud zúčastnil všech aliančních summitů. Pro případ, že by ho vláda do delegace nezařadila, má připravenou kompetenční žalobu, která by putovala k ústavnímu soudu. O konečném složení delegace rozhodne vláda 22. června.

Průzkum se uskutečnil na přelomu května a června a zúčastnilo se ho 1200 respondentů.

Anketa

Jsou spory mezi vládou a prezidentem Petrem Pavlem ohledně jeho účasti na summitu problém?
Ano
72,7 %
Ne
27,3 %
Celkem hlasovalo 950 čtenářů.

Výběr článků

Načítám