Hlavní obsah

Odposlechy se mazat nebudou, odmítl Ústavní soud stížnost Rittigova advokáta

27. 11. 2014, 16:59

Policisté nemusejí ničit záznamy odposlechů, které zachycují rozhovory advokáta Davida Michala a dalších aktérů kauzy jízdenek pro pražský dopravní podnik. Ústavní soud (ÚS) odmítl Michalovu stížnost. Podle právníka, jenž zastupoval podnikatele Iva Rittiga, nahrávky zachycují komunikaci advokáta s klienty, a proto se na ně vztahuje advokátní tajemství. Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou a své usnesení publikovali na webu soudu.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Advokát David Michal na archivním snímku

Článek

ÚS připomněl, že ochrana kontaktů mezi advokátem a klientem není absolutní. "Eventuální páchání trestné činnosti advokátem, a to jak ke škodě klienta, nebo ke škodě jiných osob ve spolupachatelství s klientem, totiž není možné považovat za poskytování právních služeb, a v takovém případě není ani možné poskytovat této činnosti jakoukoli ochranu," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Ludvíkem Davidem. Na usnesení upozornil server Aktuálně.cz.

Z nahrávek navíc podle ÚS zatím nelze s jistotou učinit závěr, zda jde skutečně primárně o komunikací mezi advokátem a klientem. "Tuto otázku bude nutno posoudit v dalším průběhu trestního řízení orgány činnými v trestním řízení a to s přihlédnutím ke všem okolnostem, zejména pak k obsahu stěžovatelem uváděné smlouvy o zastupování na základě plné moci mezi dotčenými osobami," rozhodl ÚS.

Kauza jízdenek pro dopravní podnik

Policie záznamy pořídila v roce 2012 v kanceláři společnosti Rittig, v hotelu Ventana a objektu Gallery Mišák při prověřování možné trestné činnosti tehdejšího žalobce Libora Grygárka a lobbistů Romana Janouška a Tomáše Hrdličky. Odposlechy pak využili při rozkrývání kauzy jízdenek pro dopravní podnik.

Kontrakt na jízdenky zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů, kterou zastupoval Rittigův obchodní partner Petr Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím někdejšího jednatele Neographu Jana Janků fakticky řídili Rittig, jeho právník David Michal a advokát Marek Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky.

Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Michal figuruje také v dalších prověřovaných kauzách kolem Rittiga.

Reklama

Výběr článků