Hlavní obsah

Ochranáře čekalo překvapení v dudnících. Našli tam deset mláďat

5. 7. 2020, 4:55
Právo, vtk

Nejúspěšnější hnízdní sezonu má za sebou program na ochranu dudka chocholatého na jižní Moravě. Jde o jeden z klíčových ochranářských projektů brněnské zoo. Ve speciálních budkách, které chovatelé s dobrovolníky instalují v krajině a jimž se říká dudníky, objevili v uplynulých dnech celkem deset mláďat, což je nejvíce za uplynulé tři roky.

Foto: Zoo Brno, Právo

Jeden z dudníků, v nichž se letos vylíhlo deset dudků.

Článek

„Je to završení naší dlouholeté snahy o ochranu dudků. Výtečné je, že ptáci skutečně naše budky využívají. Letos jsme jednu budku přesunuli, protože se nám předchozí umístění zdálo nevhodné. Záhy byla obsazena,“ řekl Právu kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov.

Dudek chocholatý patří v Česku do kategorie silně ohrožených druhů. „U nás pozorovaní ptáci jsou plašší a je daleko obtížnější je v přírodě zastihnout. Přesto má ale s přihlédnutím k nedostatku vhodných hnízdních příležitostí ve volné krajině péče o něj smysl,“ vysvětlil Suvorov.

Na pět vytipovaných lokalit rozmístili chovatelé již 15 budek pro dudky. Předloni se v jimi sledovaných lokalitách vylíhli čtyři dudci. Loni jich bylo pět a nyní je jich dvojnásobek.

Dudek chocholatý je tažný pták, který zimuje v Africe. Nepřehlédnutelný je díky své chocholce na hlavě. Na své migrační trase se setkává s mnoha nástrahami.

Reklama

Výběr článků