Hlavní obsah

Občanství za odměnu? Hlavně sportovcům a vědcům

5. 4. 2017, 10:25
Právo, Jakub Troníček

Získat státní občanství není jednoduché a zájemci musí splnit náročné podmínky včetně jazykového testu, zkoušky z českých reálií nebo nutnosti alespoň tři roky v tuzemsku platit daně. Ministerstvo vnitra ale uděluje také několik občanství takzvaně za odměnu, tedy výměnou za významný přínos pro Českou republiku.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Výjimku z jinak velmi přísných pravidel získalo v uplynulých dvou letech vždy zhruba 20 lidí. Většinu z nich přitom tvoří špičkoví vědci a akademičtí pracovníci, případně vrcholoví sportovci se šancí na start v české reprezentaci. Občanství v letech 2015 a 2016 nicméně získal také např. francouzský duchovní nebo ruský podnikatel.

Vyplývá to z údajů uveřejněných ministerstvem vnitra podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Úřad může ze zákona udělit státní občanství České republiky podle speciálního paragrafu v případech, kdy by takový krok znamenal významný přínos pro stát v oblasti vědy, vzdělávání, kultury a sportu. Případně pokud by to vyžadovaly mezinárodní závazky republiky, humanitární účely nebo jiné státní zájmy.

Nutné jsou záruky 

Za každého „prominentního“ žadatele se pak musí zaručit některé z ministerstev a některý z dalších ústředních orgánů, kancelář prezidenta republiky, veřejná nebo státní vysoká škola, případně jedna z veřejných výzkumných institucí.

Například Akademie věd ČR se takto loni u ministerstva vnitra úspěšně „přimluvila“ za občanství pro čtyři ukrajinské experty na fyziku plazmatu, genetiku rostlin, výzkum DNA nebo pokročilé mikroskopické metody, stejně jako za polskou překladatelku náročných vědeckých textů.

Přínos musí být zásadní

„Základním kritériem pro posouzení míry významnosti přínosu je doložení významu osoby žadatele pro Českou republiku takovým způsobem, aby bylo zřejmé, že je její přínos zásadní a nepopiratelný,“ uvedla k tomu Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Jednotlivé státní orgány podle ní mají mít k takovému posouzení dostatek přesných a relevantních informací.

„Například u sportovců tak nepostačuje pouze doporučení vystavené sportovním klubem, ve kterém působí, ale musí být doloženo potvrzení ministryně školství, mládeže a tělovýchovy,“ poznamenala mluvčí. Loni takto získal české občanství také operní zpěvák Alexander Vovk původem ze Slovenska.

Vovk podle Ostravské univerzity ve slezské metropoli přispěl České republice svou bohatou uměleckou činností. Mimo jiné vede unikátní projekt Operního studia na ostravské fakultě umění.

Sportovní posily, vědci a duchovní

Ze sportovců pak český pas dostala loni na základě rozhodnutí vnitra např. mladá tenistka Darja Viďmanova původem z Ruska, profesionální basketbalistka Kia Vaughnová narozená v americkém New Yorku nebo krasobruslařka Nicole Kuzmichová pocházející z Kanady.

U všech sportovců bylo, podobně jako třeba předloni u basketbalisty Blakea Schilba, původem z USA, motivem pro udělení občanství možné působení v české reprezentaci.

Vedle několika vědců, např. z oboru molekulární genetiky, pak v roce 2015 úspěšně zažádal o český pas třeba Yves Jean-Marie Lauras, který na našem území podle dostupných informací působí jako představený kláštera Matky Boží řádu trapistů v Dobré Vodě na Karlovarsku.

Bezúhonnost a trvalý pobyt

Kromě toho ale např. ministerstvo vnitra udělilo české občanství také Alexandru Kulakovskému původem z Ruska, který spolu se svými rodinnými příslušníky z Moskvy podnikal od roku 2000 až do loňska v Karlových Varech.

Za něj se podle dřívějších informací České televize zaručilo Centrum pro výzkum energetického využití litosféry, čím konkrétně měl ale České republice významně přispět, nicméně zůstává nejasné.

Ministerstvo vnitra v této souvislosti pouze konstatovalo, že svůj přínos doložil a že splnil všechny další podmínky, tedy zejména bezúhonnost. Další podmínkou pak také je, stejně jako u běžného procesu udělování občanství, povolený trvalý pobyt na našem území. Pokud žadatel nesplňuje tato dvě základní kritéria, je podle Pěknicové správní řízení automaticky zastaveno.

Žadatelé, kteří naopak nejsou schopni doložit prostřednictvím záruk některého ze státních orgánů svůj přínos pro Českou republiku, jsou ministerstvem vnitra odkazováni na standardní proceduru, tedy tu, která pro zisk tuzemského pasu předepisuje např. zmíněné zkoušky z jazyka nebo českých reálií.

Proti deseti úspěšným vědcům nebo sportovcům s významným přínosem pro stát bylo za loňský rok podle statistik ministerstva vnitra uděleno občanství běžným způsobem více než čtyřem tisícům lidí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků