Hlavní obsah

O Zelenou Horu, zámek Černých baronů, se uchází pět zájemců. Včetně hejtmanství

3:08
3:08

Poslechněte si tento článek

Klášter

Pět vážných nabídek, to je výsledek výběrového řízení na prodej zámku Zelená Hora u Nepomuku. Omšelou památku, dominantu regionu, proslavili Švandrlíkovi Černí baroni i kontroverzní Rukopis zelenohorský.

Zámek Zelená Hora – stav v roce 2023Video: Novinky

Článek

Zámek prodává obec Klášter, která nemá prostředky na jeho renovaci. Původně mělo být jasno v květnu, pak se termín prodloužil do konce června. Nyní plzeňská realitní kancelář JJ reality, která akci zajišťuje, podávání nabídek uzavřela.

„Nakonec jich máme pět,“ řekl Novinkám starosta Lukáš Brož (Za Klášter krásnější). „V dalších dnech je vyhodnotíme a někdy během léta rozhodne zastupitelstvo,“ doplnil starosta.

Obec původně za areál požadovala šedesát milionů. „S touto částkou nepřišel nikdo,“ prozradila realitní makléřka Jana Ježková. „Nabídky se pohybují v řádu několika desítek milionů korun. Prakticky všechny se srovnaly na úrovni, která se příliš neliší,“ podotkla.

Bude to o ceně?

Jediným uchazečem, který se vymyká, je podle všeho plzeňské hejtmanství. „Přihlásili jsme se s nabídkou v řádu několika milionů,“ sdělil krajský radní Libor Picka (STAN).

Bude pro obec rozhodující cena? „Těžko říct, musíme to zvážit,“ reagoval Brož. „S některými zájemci ještě chceme jednat,“ uvedl starosta.

Pokud by obec přiklepla zámek kraji, bude hejtmanství pokračovat ve snaze vytvořit zde ve spolupráci s ministerstvem kultury a Ústavem pro studium totalitních režimů expozici reflektující dějiny zámku – ta má být zaměřena především na dopady nacismu a komunismu. „Tak, jak to předpokládalo memorandum z roku 2021,“ připomněl Picka.

Foto: Ivan Blažek

Interiéry zámku. Stav srpen 2023

Jména ostatních potencionálních kupců obec ani realitka zatím nezveřejnily. Podle Ježkové jsou všichni z Česka. „Ve všech případech počítají s rekonstrukcí a chtějí, aby zámek byl otevřený pro veřejnost. Třeba o hotelu se žádná z nabídek nezmiňuje, myslím, že obec bude spokojená,“ poznamenala Ježková.

O Zelenou Horu projevilo zájem celkem skoro padesát klientů. „Velmi rychle se to vytříbilo na devět deset vážných zájemců, někteří byli na prohlídce objektu i opakovaně. Několik se jich objevilo v posledních týdnech,“ uvedla Ježková.

Petice nezabrala

Za naplnění zmíněného memoranda bojuje od dubna petice, kterou k pondělí 7. července podepsalo 422 lidí. „Už ji asi uzavřeme a odešleme na všechny zainteresované instituce,“ sdělil Pavel Kroupa z petičního výboru. „Čekal jsme více podpisů. Nevzbudilo to takový ohlas, jaký jsem čekal. Širší veřejnosti je to asi jedno,“ konstatoval Kroupa.

Foto: Ivan Blažek

Za socialismu tady hospodařila armáda, stav z roku 2023.

Signatářům to jedno není. Pavel Barák z Nových Mitrovic svůj podpis zdůvodnil takto: „Zelená Hora protíná obrovský církevní význam, historii české státnosti a v neposlední radě ne tak dávnou historii – perzekuci našich občanů totalitním režimem. Pojďme změnit historii a zachovejme veřejný prostor. Těch špatných majitelů si Zelená Hora užila už dost – počínaje Colloredo-Mansfeldem po německé SS a ČSLA.“

A třeba Aleš Dittert z Mariánských Lázní napsal: „Je třeba, aby se o historické dědictví, které si není schopno na sebe vydělat, staral stát. Kulturní stát, nutno podotknout.“

Výběr článků

Načítám