Hlavní obsah

Novým vrchním pražským rabínem je David Peter

5. 8. 2014, 9:58 – Praha

Vrchním pražským rabínem byl po Karlu Sidonovi zvolen osmatřicetiletý David Peter. Sidon, který funkci zastával od roku 1992, zůstává zemským rabínem. O volbě v úterý informoval předseda Pražské židovské obce Jan Munk.

Foto: Petr Horník, Právo

Karol Sidon zůstává zemským rabínem

Článek

Peter byl v posledních třech letech pražským rabínem společně se Sidonem. V letech 1998 až 2011 studoval v Izraeli na několika náboženských školách. V roce 2011 získal mimo jiné rabínský titul na škole Amiel - Straus, která připravuje rabíny na působení mimo Izrael.

Sidon se k rezignaci rozhodl s ohledem na svůj věk, uvedl koncem června při ohlášení Sidonova odchodu Munk. Sidon v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že se kvůli práci pro židovskou obec a literární činnosti vyhýbal řešení problémů v soukromém životě a "je načase uvést jej do relativní harmonie se sebou samým".

Židovské listy napsaly, že za Sidonovou rezignací stojí jeho mladší přítelkyně a nedávný rozvod s jeho třetí ženou.

Sidon - rabín, dělník i spisovatel

Karol Sidon se narodil v srpnu 1942. V 60. letech byl redaktorem Literárních novin, Literárních listů a Listů, od 70. let patřil k zakázaným autorům, pracoval jako dělník a prodavač tisku. Po podpisu Charty 77 byl propuštěn a následně byl zaměstnán jako topič.

K judaismu Sidon konvertoval v roce 1978. V 80. letech byl pod nátlakem StB nucen emigrovat do Německa, kde studoval judaistiku. Do vlasti se vrátil počátkem 90. let.

K období před rokem 1989 se Sidon vrací v románu Altschulova metoda, který jako první díl zamýšlené tetralogie vyšel letos na jaře. Sidon jej publikoval pod pseudonymem Chaim Cigan, brzy však jeho autorství vyšlo najevo. Publikováním pod jiným jménem chtěl autor pravděpodobně oddělit svou literární tvorbu od dalších svých aktivit, zejména svého působení v židovské komunitě.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků