Hlavní obsah

Nova: BIS opustil šéf pro sledování

14. 11. 2003, 21:46 – PRAHA

Bezpečnostní informační službu (BIS) opustil koncem října ředitel odboru sledování Marian Cingroš. Podle mluvčího BIS Jana Šuberta odešel na vlastní žádost, další podrobnosti ale civilní kontrarozvědka odmítá zveřejnit.

Foto: Policie Náchod

ilustrační fotky z akce

Článek

O změnách ve vedení příslušného odboru přitom nemají tušení ani mnozí členové sněmovní komise pro kontrolu BIS, uvedla v pátek televize Nova.

Šubert podle Novy důrazně popřel, že by mohl mít Cingrošův odchod souvislost s aférou kolem sociálnědemokratického poslance Josefa Hojdara, v jehož autě našla policie odposlouchávací zařízení. Poslanec už v létě prohlásil, že je odposloucháván, později přišel s informacemi, že je navíc i sledován.

"Mohu jednoznačně vyloučit, že by jeho odchod nějak souvisel s případem poslance Hojdara," prohlásil Šubert. Další podrobnosti ale nechtěl sdělit. Zároveň odmítl odpovědět na dotaz, zda již služba vybrala Cingrošova nástupce.

Jakoukoli spojitost s Hojdarem vyloučil i šéf komise pro kontrolu BIS Jan Klas (ODS). Podle něj Cingroš odešel z personálních důvodů. Mnozí další členové komise, například poslanci Radim Turek (ČSSD), Ivan Langer (ODS) či Vlastimil Dlab (KSČM), však podle Novy o Cingrošově odchodu nevěděli. "To se k nám vůbec nedoneslo, ale určitě jako komise bychom o tom měli vědět," řekl Nově Dlab.

Reklama

Výběr článků