Hlavní obsah

Nezávislost GIBS je pouze formální, konstatoval ÚS. Zásah na Šumavě řádně nevyšetřila

31. 5. 2016, 17:16

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) řádně nevyšetřila postup policie při zásahu proti demonstrantům protestujícím v roce 2011 na Šumavě proti kácení stromů. V úterý to konstatoval Ústavní soud, který na okraj stížnosti aktivisty Jana Skalíka konstatoval, že GIBS je nestranná pouze formálně.

Foto: Mapy.cz

Pražská centrála GIBS

Článek

Skalík podal na policisty trestní oznámení kvůli údajně nelidskému a ponižujícímu zacházení. Podle jeho tvrzení se ho snažili donutit k odchodu z místa tak, že mu sypali lesní mravence za triko, opakovaně ho dusili a škrtili, stoupli mu plnou vahou na lýtko a startovali mu motorovou pilu u hlavy.

„To vše za účelem, aby opustil prostor. Přitom takové zacházení není přípustné. Pokud by se takový postup policie prokázal, jednalo by se o trestný čin,” uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Nedostatečné prošetření

Skalík tvrdí, že policisté s ním zacházeli podobně, když místo opustil a odvezli ho na služebnu do Sušice. Podle soudu jde o takzvaná hájitelná tvrzení, které je potřeba vyšetřit, vyslechnout zasahující policisty a další svědky. „Orgány činné v trestním řízení však účinné vyšetřování neprovedly,” řekla Šimáčková.

Uvedla také, že nezávislost GIBS, která vyšetřuje činnosti policie, je pouze iluzorní. "Od 1. ledna 2012 nahradila Inspekci policie. Šetření a kontrolu provádějí v GIBS stejné osoby jako v dřívější Inspekci policie, která nebyla nezávislým orgánem," uvedla ústavní soudkyně. Podle ní by skutečnou nezávislost GIBS podpořilo výraznější zapojení lidí, kteří dříve nebyli v orgánech, které nyní GIBS vyšetřuje.

Záznam zásahu není

Ústavní soud také zkritizoval policii za to, že sice zásah natáčela na kameru, ale záznam ukončila v momentě, kdy proti Skalíkovi použila donucovací prostředky. "To samo o sobě vyvolává pochybnost o přiměřenosti zásahu. Přitom pokud osoba utrpí zranění, je povinností státu poskytnout věrohodné vysvětlení, jakým způsobem k tomu došlo. Ke splnění tohoto závazku slouží pravě důkladné, rychlé, nezávislé a nestranné vyšetřování," uvedla Šimáčková.

V říjnu 2014 podali trestní oznámení na policisty celkem čtyři účastníci blokády, která se konala kvůli kácení stromů napadených kůrovcem v národním parku. V dlouhodobém sporu o nezákonnost policejního zásahu už Krajský soud v Plzni dvakrát rozhodl o tom, že policie jednala nezákonně, Nejvyšší správní soud však dvakrát vyhověl policejní stížnosti, naposledy loni v listopadu.

Reklama

Výběr článků