Hlavní obsah

Nemocnice v Trutnově má kvůli úmrtí novorozence zaplatit 600 tisíc

19. 9. 2014, 10:20 – Hradec Králové • Aktualizováno 19. 9. 2014, 11:45

Oblastní nemocnice Trutnov musí zaplatit 600 tisíc korun rodičům novorozence, který zemřel v roce 2007 několik hodin po porodu. V pátek o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové. Soudy již dříve rodičům dítěte přiznaly 480 tisíc korun. Verdikt není dosud pravomocný.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Podle soudce Jana Fifky nemocnice při porodu nepostupovala zcela správně, když nebyl zajištěn kontinuální monitoring plodu, který rodička odmítala. „Zaměstnanci nemocnice měli pacientku informovat, že její odmítání monitoringu může mít negativní následky, měli si vyžádat takzvaný negativní revers,” řekl Fifka.

Podle něj bylo nutné brát ohled na to, že novorozenec byl prvorozeným dítětem rodičů. Rizikový porod koncem pánevním se uskutečnil v květnu 2007, dítě zemřelo krátce po porodu na následky nedostatku kyslíku.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Po porodu byl úplně šedivý a modrý, hned ho odnesli a už jsme ho neviděli. Na oddělení byl chaos,” řekla dříve u soudu žalobkyně.

Rodiče se pátečního líčení nezúčastnili, jejich právní zástupce Igor Piňos novinářům řekl, že je s verdiktem spokojen. "Vzhledem k tomu, že soud nám dal za pravdu prakticky ve všem, tak jsme samozřejmě spokojeni. Pouze stále trváme na tom, že ta zpráva, že rodička odmítla monitoring, se nezakládá na pravdě," řekl Piňos.

Nemocnice připustila chybu 

Právní zástupce nemocnice Jan Mach připustil, že byla chyba, že nebyl sepsán negativní revers, když rodička odmítala monitorování. "Lékařka nechtěla rodičku zneklidňovat a dávat ji informace o tom, co by se všechno mohlo stát, to byla ta chyba," řekl Mach, který v závěrečném řeči navrhl zamítnutí obžaloby, protože již dříve vyplacené odškodnění bylo dostatečné.

Kvůli tomuto porodu opakovaně stanul před trestním soudem senátor a lékař Pavel Trpák (ČSSD). Obžaloba mu původně vytýkala to, že nedostatečně sledoval těžký porod. Krajský soud v Hradci Králové jej zprostil obžaloby. Předtím okresní soud Trpákovi opakovaně uložil podmíněný trest.

Krajský soud nakonec dospěl k závěru, že Trpák sice nepostupoval zcela správně, ale neprokázala se příčinná souvislost mezi jeho jednáním a smrtí novorozence.

Reklama

Související témata:

Výběr článků