Článek
Národní památník II. světové války v Hrabyni na Opavsku je paměťová instituce, jejímž úkolem je prezentovat stěžejní momenty našich novodobých dějin a připomínat nesmírné oběti těch, kteří za svobodu země bojovali, nasazovali své životy a umírali.
Kulatá nebo půlkulatá výročí tam byla v minulosti spojena s velkolepými oslavami včetně vojenských přehlídek a projevů velvyslanců. A to ještě řadu let po pádu komunistického režimu.
Zatímco před pěti lety znemožnila konání velkých oslav k 75. výročí pandemie covidu, důvodem současných skromných oslav je konflikt na Ukrajině. „Ještě před vypuknutím války na Ukrajině jsme s Ruskem spolupracovali na dokumentaci válečných hrobů, které se v regionu dodnes nacházejí. Zástupce Ruska jsme na oslavy konce 2. světové války do té doby pravidelně zvali a ti se jich účastnili. Poté byli ale zaměstnanci ruského konzulátu vypovězeni a byla zrušena i funkce honorárního konzula, takže spolupráce přestala,“ řekla vedoucí památníku Kamila Poláková.
Pozvánku na letošní kulaté výročí podle ní nedostane žádná z postsovětských republik včetně Ruska. Je tomu tak i proto, aby se zabránilo podobnému konfliktu, jaký se odehrál před rokem v nedaleké Opavě během připomínky osvobození města. Tehdy podle Polákové lidé pískali jak při projevu primátora Opavy Tomáše Navrátila (ANO), tak při projevu zástupce legionářské obce. „Nejprve skupinka lidí narušovala projev primátora, pak druhá skupina vyjadřovala nesouhlas s projevem zástupce legionářské obce, protože byl zabarven prorusky. Lidé tam pískali a pokřikovali po sobě,“ řekla Poláková.
I proto je letošní pietní akt určen pouze pro pozvané hosty a pro veřejnost bude hlavní budova památníku otevřena zdarma až po skončení pietního aktu. „Chceme důstojně uctít památku padlých. Chceme, aby to byl skutečně pietní akt a aby to proběhlo v klidu. Nechceme, aby tu lidé pískali,“ dodala s tím, že zváni jsou nejen tuzemští politici, ale třeba i zástupci Polska.
Národní památník II. světové války v Hrabyni, jenž nabízí nejobsáhlejší expozici svého druhu v Česku, spadá pod Slezské zemské muzeum v Opavě, které je příspěvkovou organizací ministerstva kultury. První část oslav konce II. světové války začne už v sobotu 26. dubna v souvislosti s výročím osvobození nedaleké Opavy. V tento den budou mít lidé vstup do památníku zdarma a pro návštěvníky bude i zajištěna bezplatná kyvadlová doprava z Opavy do Hrabyně a zpět.
Kromě pietního aktu, jenž se bude v Hrabyni konat v 10 hodin, se uskuteční už jen ukázka historických automobilů, kterou připraví Tatra Club Ostrava. Odpoledne se bude konat koncert klavíristy Dominika Fajkuse a tím připomínka kulatého výročí skončí.