Hlavní obsah

Národní socialisté chtějí prošetřit privatizaci OKD

26. 6. 2017, 12:39
Novinky, Pavel Karban

Strana Národní socialisté (NS) chce, aby stát nechal prověřit trestní zodpovědnost při privatizaci těžební firmy OKD. Ústřední tajemník NS Jaroslav Andres už podal kvůli tomu podnět k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze.

Foto: Lukáš Silný, Novinky

Vrchní státní zastupitelství

Článek

„Osoby jednající za advokátní kancelář Allen & Overy a Komerční banku se mohly do určité míry účastnit na spáchání trestných činů v souvislosti s privatizací podílu státu ve společnosti OKD v roce 2004, neboť mohly uvést Fond národního majetku (FNM), ministerstvo financí (MF) a vládu v omyl, co se týče podstatných okolností, jež mohly mít dopad na privatizaci společnosti OKD,“ míní Andres.

Komerční banka, která se podílela na zpracování ocenění majetkového podílu OKD, a Allen & Overy, coby právní poradce při privatizaci, mohou podle něj nést spolu s dalšími subjekty odpovědnost za škody, které zde mohly být způsobeny.

„Mohu se domnívat, že znalecké posudky, které byly za účasti těchto institucí vypracovány, výrazně podhodnotily majetek společnosti OKD a podkladové materiály pro privatizaci, na kterých se tyto subjekty podílely, a mohou obsahovat účelová a manipulační fakta.“

Smlouva prý nebyla naplněna

Tajemník Andres také uvedl, že privatizační smlouva z roku 2004, kterou Allen & Overy zpracovávala, stanovuje nabídkovou povinnost vůči nájemcům bytů OKD. „Ta dosud nebyla splněna,“ upozornil s tím, že v privatizaci OKD existují i další podezření, jako například že mohlo dojít k manipulaci s prezentovanými fakty, která byla zahrnuta do znaleckého posudku a dalších materiálů sloužících jako podklady pro privatizaci.

„Ve Smlouvě o koupi akcií je stanoveno, že znalecký posudek pro účely privatizace společnost OKD vypracovaly společně znalecké ústavy VOX CONSULT a Komerční banka. Komerční banka však vůbec znaleckým ústavem není a k tomuto znaleckému posudku ani nepřipojila svůj podpis. Tímto způsobem mohlo dojít k mystifikaci a oklamání nejen FNM, ale i MF a vlády, která o privatizaci rozhodla,“ poukázal.

Reklama

Výběr článků