Hlavní obsah

Nápor v centrech duševního zdraví. Péče se osvědčila, míst je ale málo

3:13
3:13

Poslechněte si tento článek

Téměř šest tisíc lidí s duševním onemocněním již našlo pomoc v centrech duševního zdraví. U mnohých se díky tomu podařilo odvrátit hospitalizaci v nemocnici. Zájem i potřeba rostou, kapacity však nestačí. Vybudovat je třeba další desítky center.

Foto: Envato

Ilustrační foto

Článek

„Nemůžeme si dovolit říct, že máme plnou kapacitu a nepřijímáme nové pacienty. Ale vzhledem k vysoké poptávce je to obrovský tlak,“ popisuje Gracián Svačina, který je vedoucím centra duševního zdraví při Městské nemocnici v Ostravě.

V ostravském centru se starají přibližně o 180 klientů. V krizové fázi jim pomáhají vše zvládnout, aby nemuseli být hospitalizováni a pracovali na svém rozvoji. Přispívá k tomu i sdílení zkušenosti od kolegů, kteří si nemocí prošli. Pomůže to se začleněním, zvládáním každodenních situací a později mohou klienti jen docházet do ambulancí.

Centra duševního zdraví (CDZ) boří představy o tom, že musí být lidé s duševním onemocněním v nemocnici. Praxe ukazuje, že se to daří.

„Osobně v Ostravě vnímám naprosto skvělou spolupráci s ambulantními psychiatry, lůžkovými zařízeními a naším centrem, kdy se opravdu daří zkracovat hospitalizace, zabránit hospitalizaci překlenutím krizového období pacienta v domácím prostředí anebo snížit opakované hospitalizace,“ líčí Svačina.

Kvůli velkému zájmu teď centrum rekonstruují.

K roku 2022 zajistila všechna centra péči necelým 3000 osob, loni už to bylo přes 5700 a výrazně přibylo náctiletých ve věku 16 až 18 let. Zájem roste, ale centra chybí. Jejich počet se za poslední čtyři roky zvedl kosmeticky - z 30 na 37 díky nevládním organizacím a vybraným krajům.

Stále chybí 60 center

Rozvoj sítě v posledních letech podle lidí z terénu značně zpomalil. Do pěti let by přitom mělo v Česku přibýt dalších zhruba 60 center.

K tomu se už v roce 2020 zavázali vládní politici v Národním akčním plánu pro duševní zdraví: k vybudování 100 center napříč regiony. Je však málo pravděpodobné, že se to ještě zvládne.

„Změna k lepšímu proběhla, ale očekávání moje i ostatních byla asi větší v tom, že dojde k zachování kontinuity započatých změn a že se podaří vybudovat více center a změny budou rychlejší,“ namítá Zbyněk Roboch, předseda spolku Dialogos, který hájí zájmy lidí se zkušeností s duševní nemocí.

Organizace do začátku potřebují dotaci od státu. Podpůrný program vypsalo ministerstvo práce ale teprve minulý měsíc. Aliance center duševního zdraví to vítá, udržitelné to však není.

Svačina, který je rovněž předsedou aliance, podotýká: „Co se týče podpory státu, musíme přiznat, že i přes deklarovanou politickou vůli rozvíjet síť CDZ chybí systematický a meziresortní přístup.“

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) výtky dlouhodobě odmítá. Přiznává, že kapacity kvůli náporu lidí s duševními obtížemi nestačí, problém ale vidí hlavně v nedostatku odborníků. Tomu podle svých slov čelí tím, že na vzdělávání nových psychiatrů vyčlenil víc peněz.

„Ministerstvo oproti předchozím letům vypsalo dvojnásobný počet rezidenčních míst pro lékaře ve specializačním vzdělávání pro obor dětská a dorostová psychiatrie,“ uvedl Válek.

Výběr článků

Načítám